ورکشاپ تفکر انتقادی (رایگان)

رایگان

دسته‌بندی‌ها    
1.0
 • اشتراک گذاری

بررسی اجمالی

 • مدرس مریم بی زنوزی
 • فصل ها 1
 • شرکت کنندگان 110
 • مدت زمان 90 دقیقه
 • آزمون دارد
توضیحات دوره

 تفکر انتقادی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ 

انسان توانایی‌های زیادی دارد که از آن‌ها برای رسیدن به تکامل فردی و جمعی می‌تواند استفاده کند. همانگونه که ما از زمانی که به درک از محیط پیرامون خود می‌رسیم به دنبال عدالت و حقوق برابر هستیم، یک خصیصه دیگر هم در وجود ما نقش می‌بندد و آن هم تفکر انتقادی است. حال ممکن است برخی از ما این ویژگی را تقویت کنیم و آن را بارور سازیم و برخی هم بی‌اعتنا از کنارش رد شویم.

به زمانی فکر کنید که در جمعی نشسته‌اید و با فرد دیگری در حال مباحثه هستید، آیا برایتان پیش آمده که با گفتن جمله و نکته‌ای ذهن شما را درگیر سازد و اصطلاحا شما را به چالش بکشد؟!

شاید این جمله با به چالش کشیدن باورهای عمیقی که تاکنون به موضوعی داشتید، شروع شود. در این مواقع معمولا فرد دچار یک عقب‌نشینی ناخواسته‌ای می‌شود که او را بازنده نشان می‌دهد و طرف مقابل را پیروز.

 تفکر انتقادی نوعی مهارت است که با مطالعه و خوب دیدن و شنیدن محیط پیرامون می‌توان به آن دست یافت.
حالا این تفکر را به جامعه بزرگتر سوق دهید. 
یعنی گاهی وقت‌ها برای همه ما پیش می‌آید که با این سوال روبه‌رو شویم کدام اخبار درست است و کدام رسانه حقیقت را به ما می‌گوید و اصلا کدام یک از باورهای‌مان درست است یا غلط. قطعا زیاد پیش آمده که چه قدرتی در ما باعث شده تا بر حیوانات برتری یابیم و بی‌تردید همه این پاسخ را می‌دهیم که ما از قدرت تفکر، استدلال و بیان برخوردار هستیم.

این‌ها دلایل اشتباهی نیست، اما پاسخ تمام قد درست هم نیست؛ زیرا برخی از حیوانات همانند میمون هم از قدرت استدلال برخوردار هستند.

 پس این چه ویژگی است که ما را متمایز می‌سازد؟! تفکر انتقادی. 

ما از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شویم و قصد داریم روزمان را با خوردن صبحانه آغاز کنیم و سراغ یخچال می‌رویم و قصد داریم سر تایم به محل کار خود برسیم، در حال استفاده از قوای استدلال و تفکر انتقادی هستیم.

جالب اینجاست که قدرت یا بهتر است بگوییم مهارت تفکر انتقادی همانند یک سلاحی است که می‌تواند برای انسان موفقیت، ثروت، ارتباط خوب و درست و حتی سلامتی به ارمغان آورد. 

مهارتی است که می‌تواند پایه‌های یک زندگی سرشار از آرامش را قوی‌تر بسازد؛ یعنی به جای آنکه فرد مداوم به عقب بازگردد و با خود بگوید که ای کاش این کار را نمی‌کردم و دچار چنین اشتباهی نمی‌شدم، از نگاه به گذشته خود لذت ببرد.

برای تقویت مهارت تفکر انتقادی ما نیاز داریم که سه ویژگی را در خود تقویت کنیم. ابتدا خوب شنیدن، دوم تفکر مستقل و سوم تحلیل و استدلال. اینکه بدون شنیدن و اصطلاحا کورکورانه هر چیزی را که از هر کسی می‌شنویم درست بدانیم و به آن سندیت بدهیم، امکان اینکه بارها و بارها از تصمیمات اشتباه خود پشیمان شویم را افزایش می‌دهیم.

اصلا دلیل نمی‌شود که فردی عمری دخانیات مصرف کرده و عمر زیادی هم داشته، ما هم این کار را انجام دهیم و منکر تاثیرات علمی که دخانیات می‌تواند روی سلامتی ما داشته باشد؛ شویم.

هم اکنون میتوانید دوره کامل تفکر انتقادی را به صورت فایل صوتی در وبسایت رادیو بینا بشنوید و از آن برای پیشبرد اهداف خود بهره ببرید.


لازم به ذکر است که رادیو بینا ورکشاپ پیله و همچنین کورس تحلیل عدالت را هم به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

فصل های دوره

 • جلسات ورکشاپ تفکر انتقادی
  • درس 1. اپیزود اول تفکر انتقادی (راز جاودانگی)
   20:44 دقیقه
  • درس 2. اپیزود دوم تفکر انتقادی (چطور استدلال کنیم)
   22:09 دقیقه
  • درس 3. اپیزود سوم تفکر انتقادی (هیچکس احمق نیست)
   17:25 دقیقه
  • درس 4. اپیزود چهارم تفکر انتقادی (قضاوت درست یا نادرست)
   18:34 دقیقه
  • درس 5. اپیزود پنجم تفکر انتقادی (آزمون)
   18:32 دقیقه
  • درس 6. اپیزود ششم تفکر انتقادی (چطور بی منطق نباشیم!؟)
   18:48 دقیقه

دیدگاه ها

malihe
1402-3-6 08:20:30

خوب

1.0

ارسال دیدگاه

دوره های مرتبط