موزیک درمان (ADHD) یا اختلال کم توجهی یا بیش فعالی

موزیک هشت بعدی چیست؟

 براساس مقاله ای که در International Journal of Research Publication and Reviews منتشر شد، تجربه افراد مبتلا به ADHD   که به موزیک ۸ بعدی گوش کردند، نشان داد که شنیدن این نوع موزیک توانسته روی تمرکز این دسته از افراد تأثیر به سزایی بگذارد.

 

موزیک ۸ بعدی واقعا ۸ بعد دارد؟

خیر! صدا دارای بعد نیست و منظور از هشت بعد این است که مغز شما در هنگام این نوع موزیک فریب میخورد؛ گویی در یک محیط خیلی بزرگ تر قرار دارد که صداها از قسمت های مختلف به گوش میرسد. این نوع موزیک در دسته موزیک های باینورال بیت قرار میگیرد که حالتی شبیه به مدیتیشن را در شما ایجاد می‌کند.


آیا شنیدن موزیک‌های هشت بعدی دارای مضراتی خاص است؟

به صورت کلی شنیدن این موزیک تاثیر مخربی را به دنبال ندارد اما قبل از شنیدن ابتدا به نمونه موزیک هشت بعدی که در همین صفحه موجود است، گوش کنید تا متوجه تاثیر آن شوید.  اگر از بیماری خاصی مانند عفونت، وزوز گوش و ... رنج میبرید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
بااینحال ممکن است افرادی که مبتلا به اوتیسم یا سندرومم آسپرگر هستند اثرات حسی بیشتری را نسبت به افراد دیگر دریافت کنند.

چگونه به این موزیک گوش کنم؟

برای شنیدن موزیک ها حتما از هدفون یا هدست استفاده کنید . زمان شنیدن موزیک بهتر است در اوقاتی باشد که مشغله خاصی نداشته باشید تا موزیک را به صورت کامل بشنوید. سعی کنید تنوع را در شنیدن موزیک رعایت کنید.
میتوانید قبل از اینکه کار مورد نظر خود را آغاز کنید، ابتدا به یک الی دو موزیک گوش کرده و سپس بر روی کار مورد نظرتان متمرکز شوید.


موزیک isochronic چیست؟

در این بسته ۲ نوع موزیک با عنوان ایزوکرونیک قرار گرفته که با شماره ۹ و شماره ۱۰ نامگذاری شده. اگر در هنگام شنیدن این ۲ موزیک احساس آرامشی که به دنبالش هستید را احساس نکردید، از شنیدن آن صرف نظر کنید. در غیر این صورت شنیدن این موزیک به صورت کلی بر روی تمرکز شما تاثیر میگذارد. موزیک ایزوکرونیک شبیه نبض انسان، دارای آوایی ریتمیک بوده که در فواصل کوتاه و منظم، روشن و خاموش می‌شوند. شنیدن این موزیک امواج مغزی را با فرکانسی که شنیده می‌شود، همگام می‌کند.

رفرنس ها
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.ncbi.nlm.nih.gov


تاثیر موزیک باینورال بیت بر روی  Adhd

همه ما از تاثیر موزیک روی بخش‌های مختلف مغز خود شنیده‌ایم. حتی این تاثیر روی گیاهان نیز بررسی شده و نشان داده شده که گیاهان با شنیدن موزیک‌های آرامش‌بخش، رشد بهتری دارند. اما آیا ممکن است بتوان با گوش دادن به نوع خاصی از موزیک، بیماری‌ها و اختلالات روانی را درمان کرد؟ بله. در اینجا قصد داریم درباره تاثیر موزیک باینورال بیت بر روی Adhd توضیح دهیم.
Adhd یا بیماری اختلال توجه یک بیماری شایع است که در افراد زیادی وجود دارد و در درجات شدید آن ما شاهد اختلال در انجام دادن کارها هستیم. تاثیر موزیک باینورال بر روی Adhd بسیار مثبت ارزیابی شده است و برای همین محققان به روان درمانی با موزیک توجه زیادی کرده‌اند. برای بررسی این تاثیر ابتدا باید خود موزیک‌های باینورال بیت را به‌خوبی بشناسیم و سپس Adhd را معرفی کنیم و نشان دهیم که این تاثیر چه شکلی است. اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید تا پایان با ما همراه باشید.

تاثیر موزیک ۴۰ هرتز بر روی الزایمر

تحقیقاتی که اخیرا با سرپرستی دانشگاه MIT انجام شده نشان داده است که موسیقی 40 هرتز می‌تواند روی آلزایمر موثر باشد. کاگنیتو تراپیوتیکس (Cognito Therapeutics) شرکتی است که انجام این تحقیقات را بر عهده داشته است و نشان داده که گوش دادن به موسیقی 40 هرتز می‌تواند تاثیری بسیار مثبت و قوی روی بیماری آلزایمر داشته باشد. گوش دادن به موسیقی 40 هرتز تجمع پلاک‌های آمیلوئید بتا در مغز را که عامل اصلی بیماری آلزایمر هستند، کاهش می‌دهد.
این آزمایش روی موش‌ها نتایج مثبتی نشان داده است. تجمع پلاک‌های آمیلوئید بتا عامل ایجاد التهاب در مغز هستند که البته کنترل آن‌ها باعث می‌شود بتوان تا حد خوبی بیماری آلزایمر را درمان کرد. البته موسیقی‌هایی که در فرکانس‌های دیگر ساخته شده نیز نتایج مثبتی از خود در درمان آلزایمر نشان داده‌اند، اما فرکانس 40 هرتز بیشترین تاثیر را داشته است.

درمان بیش فعالی با موزیک

در کل موسیقی روی درمان بیماری بیش فعالی یا اختلال حواس تاثیر مثبتی دارد. آزمایشات نشان داده است که در یک کلاس با دانش‌آموزانی که در آن‌ها افراد بیش فعال حضور دارند وقتی موسیقی‌های باینورال بیت پخش شده، این دانش آموزان کمتر دچار حواس‌پرتی شده و بیشتر روی موضوع تمرکز کرده‌اند. اما موسیقی باینورال بیت چیست؟ هر موسیقی که با بیت دوتایی ساخته شود را باینورال بیت می‌نامند. این مدل موسیقی باعث می‌شود افراد دارای Adhd کمتر حواس پرتی بگیرند و بیشتر روی موضوع تمرکز کنند.

درمان بیش فعالی (ADHD) گوش دادن به موسیقی

اگر شما هم به بیماری ADHD گرفتار هستید یک بار موسیقی را امتحان کنید. مثلا هنگامی که قصد دارید مشغول کاری شوید که به تمرکز نیاز دارد، موسیقی‌های کلاسیک مثل باخ، ویوالدی، متزارت و... گوش دهید. احتمالا از نتیجه کار تعجب خواهید کرد؛ زیرا موسیقی باعث می‌شود با تمرکز بالا به کار خود بپردازید. تحقیقات نشان داده که مشکل اصلی افراد دارای Adhd این است که نمی‌توانند زمان را ردیابی کنند. اما موسیقی چون یک بیت تکراری روی زمان است باعث می‌شود ذهن این افراد دارای منظم شده و بتواند یک موضوع را دنبال کند.
موسیقی‌های باینورال بیت در این زمینه بیشتر توصیه شده‌اند. علت آن هم این است که خاصیت اصلی این نوع موسیقی این است که در یک گوش برای شما یک بیت با فرکانس خاص و در گوش دیگر یک بیت دیگر با فرکانس خاصی متفاوت از گوش اول برای شما پخش می‌کند. این تفاوت فرکانس باعث می‌شود افراد تمرکز بیشتری پیدا کنند و Adhd آن‌ها در مدت زمان گوش دادن به موسیقی، کمتر روی مغزشان تاثیر بگذارد.

تاثیر موسیقی درمانی بر درمان بیماری بیش فعالی

نکته مهم دیگری که باید درباره تاثیر موسیقی باینورال بیت روی Adhd بدانید این است که هر موسیقی برای درمان Adhd موثر نیست. مثلا موسیقی‌هایی که ریتم آن‌ها نظم خاصی ندارد یا بسیار هیجانی هستند تاثیری معکوس دارند. علاوه بر این باید سعی کنید موسیقی‌هایی که مورد علاقه شماست یا از آن نفرت دارید را نیز گوش نکنید؛ زیرا تمام مدت ذهن شما درگیر این خواهد بود که چقدر به این موزیک علاقه دارید یا از آن تنفر دارید. هدف اصلی از گوش دادن موسیقی این است که ذهن شما آرام گرفته و کمتر درگیر شود. برای همین باینورال بیت‌ها بهترین پیشنهاد ممکن هستند.
همچنین گوش دادن بیت نویزها که در آن‌ها یک نویز ثابت پخش می‌شود، تاثیراتی مثبت روی بیماری adhd دارند. بسیاری از افراد هستند که هنگام مطالعه برای این که اتفاقات و سر و صداهای محیط، حواس آن‌ها را پرت نکند، به بیت نویز گوش می‌دهند. اگر در حال حاضر به موسیقی‌های گفته شده دسترسی ندارید سعی کنید بیت نویز گوش دهید. با این حال یک پکیج کامل از موسیقی 8 بعدی که روی درمان Adhd تاثیری بسیار مثبت دارد برای شما تهیه شده است که می‌توانید اینجا آن را تهیه کنید. 

تاثیر موسیقی بر adhd

آن چه محرک محققان برای مطالعه تاثیر موسیقی باینورال بیت روی Adhd بوده است، استفاده از موسیقی برای کاهش محرک‌های محیطی مثل صداهای رندوم است. افرادی که اختلال پیش فعالی دارند با شنیدن هر صدایی که حواس آن‌ها را از موضوعی که باید روی آن تمرکز کنند دور می‌کند. برای همین است که اگر این افراد به موسیقی گوش دهند، ذهنشان کاملا منظم شده و روی موضوع تمرکز می‌کنند. در میان انواع موسیقی، موسیقی‌های باینورال بیت بیشترین تاثیر مقبت را روی adhd نشان داده‌اند و برای همین توصیه اصلی برای گوش دادن به موسیقی برای کاهش Adhd، موسیقی‌های باینورال بیت است. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد.
منابع:
 مدرس : -
قیمت : 250,000 تومان
زمان : 90 دقیقه
آزمون : ندارد
پیش نیاز : ندارد
شرکت کنندگان : 55 نفر

دسترسی دائمی :
محتوای همیشه در اختیار شماست و پس از خرید امکان مشاهده آنلاین فراهم است.

بدون نیاز به دانلود :
نیاز به دانلود ندارید و محتوا بلافاصله در دسترس است.

همیشه در دسترس:
دسترسی کامل به دوره با موبایل، لپتاپ و یا تبلت

پرداخت آنلاین:
قابلیت پرداخت آنلاین دوره از طریق کارت به کارت با Paypal و یا واریز مستقیم

250,000 تومان
6.36 $
5.93 €

جدیدترین دوره ها

موسیقی های بینورال بیت (باینرال بیت)
225,000 تومان
موسیقی های بینورال بیت (باینرال بیت)
250,000 تومان
موسیقی های بینورال بیت (باینرال بیت)
225,000 تومان

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :
Nikoo
1403-1-23 12:51:35
۱ پاسخ

دوست داشتم. ولی ترجیح میدم میتونستم دانلود کنم تا بتونم در حالت ایرپلین مود بدون مزاحمت هیچگونه تماس و نوتیفیکیشنی گوش بدم. بعضی وقتها هم ورود در مرحله ورود به وب سایت و پیدا کردن موزیک در وب سایت با مطالب دیگه از مسیر خارج میشم

۱ پاسخ
مدیر سایت
1403-1-23 17:02:51

عرض ادب متاسفانه امکان دانلود وجود ندارد اما در ماه آینده میتونید با استفاده از اپلیکیشن رادیوبینا به موزیک ها دسترسی داشته باشید

سحر
1403-1-17 22:23:09
۱ پاسخ

سلام چرا وقتی این نمونه موزیک رو گوش میکنم استرس میگیرم ؟

۱ پاسخ
مدیر سایت
1403-1-18 06:40:16

استرس شما به خاطر موزیک نیست خیلی عوامل تاثیر دارن فکری که قبل موزیک تو ذهنتون بوده ذهنیت خودتون راجع به بیماری اینکه راجع به بسته چه فکری در ذهنتون دارید و چه پیامی به مغز ارسال میشه و خیلی دلایل هیچ تحقیقی در مورد عوارض شنیدن موزیک های باینورال بیت منتشر نشده و یا دست کم تا الان ما مشاهده نکردیم

مهران بهرامی
1403-1-17 06:56:02
۱ پاسخ

با سپاس. روشی با ارزش برای آموزش و درمان دارید.

۱ پاسخ
مدیر سایت
1403-1-17 11:51:57

مرسی از همراهی شما جناب بهرامی

تینا
1403-1-1 06:10:00
۱ پاسخ

سلام خسته نباشید من نمی دونم کدوم یک از این دو بسته برای من مناسب تر هستش بسته موسیقی بینورال یا بسته افزایش تمرکز برای افراد کم توجه ؟

۱ پاسخ
مدیر سایت
1403-1-3 10:46:16

عرض ادب برای افراد کم توجه پیشنهاد میشه از پکیج موسییقی مناسب adhd استفاده بفرمایید از طریق لینک زیر: https://radiobina.net/workshops/8/music-for-adhd

کاربر
1402-12-22 11:42:43
۱ پاسخ

لطفا توضیح بدید از کدام موزیک به چه شکل باید استفاده بشه این جوری کارایی دوره خیلی بالاتر میره برای کاربر

۱ پاسخ
مدیر سایت
1402-12-22 14:56:33

در توضیحات دوره نوشته شده است : چگونه به این موزیک گوش کنم؟ برای شنیدن موزیک ها حتما از هدفون یا هدست استفاده کنید . زمان شنیدن موزیک بهتر است در اوقاتی باشد که مشغله خاصی نداشته باشید تا موزیک را به صورت کامل بشنوید. سعی کنید تنوع را در شنیدن موزیک رعایت کنید. میتوانید قبل از اینکه کار مورد نظر خود را آغاز کنید، ابتدا به یک الی دو موزیک گوش کرده و سپس بر روی کار مورد نظرتان متمرکز شوید.