اشتباهات رایج در روابط عاطفی | روش های جلوگیری از اشتباه در رابطه

اشتباهات رایج در روابط عاطفی | روش های جلوگیری از اشتباه در رابطه

502 نفر
دسته بندی: پادکست روانشناسی > پادکست نوروسایکولوژی [هفتگی و رایگان]

love-and-the-brain
 

اشتباهات رایج در روابط اجتماعیlimbic system disorders 
در این اپیزود به بررسی اشتباهات رایج در روابط عاطفی و نقش سیستم لیمبیک در بروز تنش ها و مشاجرات پرداختیم. در بخش‌هایی از این اپیزود می‌شنوید: « یکی دیگه از اشتباهات رایج که باعث میشه سیستم لیمبیک ما رفتارهای هیجانی را مخابره کنه، شخصی سازیه. 
متاسفانه این مورد باعث آسیب زیادی به خودمون میشه. مثلا توی هر اتفاقی دلیل همه چیز را به خودتون نسبت بدید، درواقع با این کار شما در حال ارسال توضیحات منفی به سیستم لیمیبیک خودتون هستید.»
 برای اطلاعات تکمیلی بیشتر، میتونید مقاله زیر را در مورد نحوه عملکرد لیمیک، مطالعه کنید
 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17177618

 

اشتباهاتی که رابطه عاطفی را با شکست مواجه میکند

اشتباهات رایج در روابط عاطفی که نابود کننده آن رابطه هستند کدامند؟ اکثر ما تجربه داشتن روابط عاطفی که درنهایت با شکست روبرو شده‌اند را داشته‌ایم. تعدادی از کسانی که در رابطه عاطفی شکست می‌خورند دنبال یافتن اشتباهاتی که رخ داده نیستند و گمان می‌کنند بدشانس بوده‌اند یا تقدیرشان چنین بوده است، اما هستند کسانی که می‌دانند احتمالا اشتباهاتی مرتکب شده‌اند که باعث شده رابطه عاطفی آن‌ها شکست بخورد.
در اینجا قصد داریم به این اشتباهات رایج در روابط عاطفی که باعث شکست در چنین روابطی می‌شود، بپردازیم. شناخت این اشتباهات به ما کمک می‌کند که وقتی برای بار بعد وارد چنین روابطی شدیم همان اشتباهات را مرتکب نشده و باعث نابودی آن رابطه عاطفی نشویم. با ما تا پایان مطلب همراه باشید تا بهتر بتوانیم از پس مشکلات عاطفی که در زندگی ما پیش می‌آید، برآییم.


podcast picture

چرا عشق کمرنگ میشود !!؟!!؟


تعریف رابطه عاطفی چیست؟

رابطه عاطفی به بیان ساده رابطه‌ای احساسی است که میان دو نفر ایجاد شده و آن‌ها را به هم وابسته می‌کند. در اصطلاح عامیانه این روابط را روابط عاشقانه هم می‌نامند. انسان‌ها از شکم مادر متخصص روابط عاطفی به دنیا نمی‌آیند و برای همین در این زمینه نیز باید آموزش‌هایی دید، اما اگر کسی این آموزش‌ها را نفی کرده و قصد داشته باشد به روش آزمون و خطا در روابط عاطفی جلو برود، قطعا دچار مشکلاتی خواهد شد که گاه غیر قابل برگشت است و آن رابطه را به نابودی می‌کشاند.
رابطه عاطفی زمانی خیلی شدت خواهد گرفت که دو نفر با هم ازدواج کنند یا در شرف ازدواج باشند. در چنین روابط عاطفی مرتکب اشتباه شدن تاوان سخت‌تری دارد تا وقتی که آن‌ها در مرحله آشنایی یا دوستی باشند. پس اگر به رابطه عاطفی خود اهمیت می‌دهید حتما سعی کنید اشتباهات رایج در روابط عاطفی را قبل از تجربه آن‌ها بشناسید و با تمرین و آموزش مانع ایجاد آن‌ها شوید.

ایجاد رابطه عاطفی چه مزایایی به دنبال دارد؟

شاید این سوال در ذهن شما نقش گرفته باشد که اصلا رابطه عاطفی چه ویژگی خاص یا مزایایی دارد که سعی کنیم به خودمان زحمت دهیم و درباره آن اطلاعات کسب کنیم. هر رابطه عاطفی اگر دوطرفه باشد دارای مزایایی است که به رشد ما در مسیر زندگی کمک می‌کند. این مزایا شامل:
  • داشتن فردی امن و اهمیت‌دهنده به احساسات شما
  • داشتن انگیزه برای رشد و ترقی و گرفتن تاییدیه از کسی که شما را دوست دارد.
  • افزایش دانش و شناخت بهتر دنیای اطراف
  • داشتن یک همراه خوب برای پیش بردن اهداف و برنامه‌های زندگی
  • داشتن سلامت ذهن و گرفتن حس خوب از کسی که قدر شما را می‌داند.
  • استرس کمتر و داشتن عمری طولانی و زندگی زیبا کنار کسی که شما را دوست دارد.
  • ایجاد حس مسئولیت و تمرکز روی پیشرفت مادی و معنوی
در کل داشتن یک رابطه عاطفی مناسب اهمیت زیادی دارد و باعث می‌شود زندگی ما معنا پیدا کند؛ پس جلوگیری از بروز اشتباه در یک رابطه عاطفی، کار ارزشمندی است و می‌ارزد اگر وقت خود را صرف آموزش در این مسیر کنید.

four-natural-forms-of-intelligence
 
 

چگونه رابطه زناشویی به هم اتاقی تغییر میکند!؟

اشتباهات رایج در یک رابطه عاطفی

داشتن یک رابطه عاطفی سالم همان‌قدر که دلنشین است نیازمند تلاش و کوشش طرفین نیز بوده و به‌سادگی قابل حفظ کردن نیست. برای همین باید بدانید که اشتباهات رایج در رابطه عاطفی که ممکن است این ماه عسل شیرین را از شما بگیرد، کدامند تا از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید. در ادامه 10 عدد از بدترین این اشتباهات را معرفی خواهیم کرد. اغلب این اشتباهات توسط دو روانشناس به نام‌های گاتمن و گلاسر که بخش بزرگی از تحقیقات خود را صرف مطالعه روابط عاطفی کرده‌اند شناسایی شده‌اند.

انتقاد تند

یکی از بدترین اشتباهات رایج در روابط عاطفی انتقاد زن و مرد از یکدیگر با بیانی تند است. بهتر است لحظه‌ای که قصد دارید از همسر خود انتقاد کنید ابتدا کمی صبر کنید و سپس در لحظه‌ای مناسب با بیانی آرام از وی انتقاد کنید. انتقاد تند باعث می‌شود طرفین اعتماد به نفس خود را از دست دهند.

سعی در تغییر یکدیگر

یکی دیگر از اشتباهات رایج در روابط عاطفی تلاش یکی از طرفین برای تغییر شخصیت یا نگاه طرف مقابل است. این کار باعث می‌شود طرفی که قصد تغییر آن را دارید سرخورده شود و از جایی دیگر تلاش شما را دشمنی با خود قلمداد کرده و ناگهان طغیان کند.

نق زدن

اگر یکی از کسانی که در رابطه عاطفی با شخص دیگری است مدام نق بزند، باعث نابودی آن رابطه عاطفی می‌شود. انسان‌ها در زندگی خود دنبال کسی هستند که به آن‌ها آرامش بدهد. برای همین اگر یکی از طرفین فقط نق بزند، باعث تخریب آن رابطه عاطفی خواهد شد.

تهدید به ترک رابطه

از دیگر اشتباهات رایج در روابط عاطفی که باعث نابودی رابطه می‌شود، تهدید یکی از طرفین به ترک رابطه است. اگر کسی هر لحظه از رابطه دیگری را تهدید به رفتن کند طرف مقابل به تدریج سرد شده و درنهایت این رابطه به جدایی می‌انجامد.

تنبیه روانی

اگر یکی از طرفین رابطه با هر اشتباه طرف مقابل او را از نظر روانی تنبیه کند و مثلا مهربانی و توجه خود را از او دریغ کند، به‌تدریج آن رابطه به جدایی خواهد انجامید؛ زیرا طرف مقابل متوجه می‌شود آزادی عمل در رابطه ندارد.

تنها گذاشتن یکدیگر

تنها گذاشتن یکی از طرفین در رابطه چه از نظر فیزیکی چه از نظر عاطفی یکی دیگر از اشتباهات رایج در رابطه عاطفی است؛ زیرا باعث می‌شود شخص مقابل به این نتیجه برسد که اهمیتی در این رابطه ندارد یا اصلا جدی گرفته نمی‌شود.

گارد گیری در مقابل هم

اشتباه دیگری که باعث از هم پاشیده شدن رابطه عاطفی خواهد شد، گاردگیری یکی از طرفین در مقابل دیگری است. این گاردگیری می‌تواند نوعی بازخورد نامناسب در مقابل اشتباهات طرف مقابل باشد. برای مثال همه تقصیرها را گردن طرف مقابل انداختن نوعی گاردگیری محسوب می‌شود.

سکوت در رابطه

هشتمین اشتباه مهلک در یک رابطه عاطفی سکوت یکی از طرفین است. وقتی که یکی از طرفین در رابطه عاطفی سکوت کرده و هیچ وقت با پارتنر خود صحبت نمی‌کند، این اشتباه درنهایت باعث نابودی آن رابطه عاطفی خواهد شد.

جست و جوی شخص قبلی در پارتنر جدید

اگر یکی از طرفین رابطه عاطفی در گذشته عاطفی خود گیر کرده باشد، ممکن است در شخص جدید هم دنبال همان نفر قبلی باشد. این اشتباه نیز از اشتباهات رایج در رابطه عاطفی است که اتفاقا بسیار مخرب محسوب می‌شود.

خود را مقصر دانستن

یکی دیگر از اشتباهات نابودکننده رابطه عاطفی این است که خود را مقصر تمام اشتباهات رخ داده در این رابطه بدانید. این حالت زمانی پیش می‌آید که دیوانه‌وار عاشق طرف مقابل باشید و نخواهید نقص‌های وی را ببینید و از آن‌ها بگذرید.  

سخن آخر
در این مطلب سعی کردیم اشتباهات رایج در رابطه عاطفی را بررسی کنیم. داشتن رابطه عاطفی مزایای زیادی دارد که یکی از کوچک‌ترین آن‌ها داشتن ذهنی سالم و زندگی منظم است. با این حال اشتباهاتی وجود دارد که باعث می‌شود رابطه عاطفی شما به نابودی کشانده شود. شناخت این اشتباهات که البته 10 تا از بدترین آن‌ها را در اینجا بررسی کردیم به شما کمک می‌کند بتوانید مانع نابودی رابطه عاطفی خود شوید. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید باشد.

سوالات متداول
آیا رابطه عاطفی مزایایی برای ما دارد؟
بله. رابططه عاطفی باعث می‌شود در زندگی خود انگیزه پیدا کنیم و روانی سالم داشته باشیم. این دو کنار هم درنهایت باعث می‌شود زندگی شادی را تجربه کنیم.
چرا نق زدن باعث می‌شود رابطه عاطفی ما از هم بپاشد؟
نق زدن باعث می‌شود پارتنر ما احساس نا امنی کند و به این نتیجه برسد که در نهایت هر کاری هم که بکند شما از او راضی نخواهید شد. این احساس در نهایت باعث می‌شود وی رابطه را ترک کند.
آیا سکوت در رابطه یکی از اشتباهات رایج در رابطه عاطفی است؟
بله، سکوت یکی از طرفین در رابطه عاطفی باعث می‌شود طرف مقابل به این نتیجه برسد که از نظر شخص مقابل اهمیتی نداشته و در نهایت از رابطه کناره‌گیری کند.

منابع:
 
⭕️ اطلاعیه جدید

هم اکنون بسته جدیدموزیک‌های دلتا برای بهبود کیفیت خواب به همراه یوگای نیدرا که حالتی شبیه به خواب را در شما ایجاد می‌کند، در وبسایت آماده استفاده شماست. همچنین دوستانی که بسته قبلی با عنوان «فرکانس‌های افزایش تمرکز و کارایی مغز» را تهیه کردند، موزیک های جدیدی به این بسته اضافه شده که برای تقویت یادگیری بسیار مؤثره. برای دسترسی به این آپدیت جدید نیاز به خرید مجدد بسته ندارید و فقط کافیه به حساب کاربریتون که این محصول را قبلاخریداری کردید، وارد بشید. 


⭕️ خبر جدید چی داریم؟
🔆لينك دسترسى به فركانس خواب عميق و يوگا نيدرا👇


🔆لينك دسترسى به فركانس تقويت حافظه و قدرت يادگيرى👇


ورکشاپ تله‌ها در وبسایت بارگذاری شده و میتونید به فایل های صوتی و ویدئوهای آموزشی این دوره دسترسی داشته باشید. وارد وبسایت رادیو بینا بشید و در قسمت ورکشاپ ها، در این ورکشاپ ثبت نام کنید. راستی یادتون نره پیش نیاز این دوره، ورکشاپ پیله ست که رایگانه. اما برای تاثیر بیشتر، بهتره اول ورکشاپ پیله را بگذرونید.
 

لینک ثبت نام در خبرنامه رادیوبینا:📌ورکشاپ تله‌ها شروع شده و میتونید شروع به مطالعه دروس کنید.
ورکشاپ روانشناسی

ورکشاپ رایگان شناسایی طرحواره‌ها( تله‌ها) 


📌پیش نیاز دوره تله ها

ورکشاپ پیله

ورکشاپ 21 روزه پیله 


 منتظر نظرات پرمهرتون هستیم. هیچ کدام از محتواهای درج شده در رادیو بینا جنبه درمانی و تراپی نداشته و تنها تلنگری برای شماست که با واکاوي مشکلات خود، نسبت به درمان ریشه ای آن از یک مشاور و روان درمانگر کمک بگیرید.

 #psychology_plus #هم-قبیله-شو #هم_قبیله

📌 لطفا سوالات خودتون رو در انجمن رادیو بینا مطرح کنید؛ تا مشاورین و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند. 

---------------------------------------------------------------
 لینک های ورود به شبکه های اجتماعی رادیو بینا 


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :
هدیه
1402-11-27 10:51:02

ممنون از آگاهی رسانی تیم خوب رادیو بینا

آخرین مطالب

عصب شناسی انتظار در روابط
عصب شناسی انتظار در روابط
انعطاف پذیری شناختی چیست؟
انعطاف پذیری شناختی چیست؟
قوی ترین بخش کنترل کننده رفتار در انسان
قوی ترین بخش کنترل کننده رفتار در انسان
چگونه سریع و آسان به خاطر بیاریم؟
چگونه سریع و آسان به خاطر بیاریم؟
تکنیک های افزایش بازه توجه و دوری از حواس پرتی
تکنیک های افزایش بازه توجه و دوری از حواس پرتی
ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)