⭕️تکنیک‌های علمی افزایش سرعت یادگیری

⭕️تکنیک‌های علمی افزایش سرعت یادگیری

837 نفر
دسته بندی: پادکست روانشناسی > پادکست نوروسایکولوژی [هفتگی و رایگان]

How to Learn Skills Faster

⭕️تکنیک‌های علمی افزایش سرعت یادگیری


تکنیک‌های علمی افزایش سرعت یادگیری How to Learn Skills Faster 
در این اپیزود در مورد تکنیک‌های کاربردی افزایش سرعت یادگیری صحبت کردیم. مهمترین تکنیک اینه که طرز فکر رو به رشد داشته باشید یعنی اگر در روند یادگیری ابتدا کند هستید خسته نشید چون این خستگی و کند بودن به خاطر اینه که به تدریج قراره شبکه عصبی جدیدی برای مهارت که میخواید یاد بگیرید، شکل بگیره. 
تکنیک هایی مثل چرت زدن و خوابیدن در فاصله یادگیری یکی از تکنیک هایی هست که در این اپیزود در موردش صحبت کردیم. 

 اگه علاقمند به مطالعه مطالب علمی بیشتر در خصوص افزایش سرعت یادگیری هستید لینک صحبت های آقای اندرو هابرمن ، عصب شناس را براتون میگذاریم تا بیشتر اطلاعات کسب کنید.
 https://hubermanlab.com/how-to-learn-skills-faster/

effective-learning

دوره یادگیری اثر بخش و موثردانستن راهبردهای مؤثر برای یادگیری چگونه می‌تواند به شما کمک کند تا یادگیری‌تان را به حداکثر برسانید. اگر مانند بسیاری از افراد، وقت شما محدود است؛ بنابراین باید از تکنیک های علمی برای افزایش سرعت یادگیری بهره بگیرید.
شما باید بتوانید اطلاعاتی که یاد می‌گیرید را به دقت به خاطر بسپارید، آن را در آینده به یاد آورید و در موقع مناسب به کار گیرید. در هنگام برخورد با یک موضوع جدید، راهکارهای وجود دارند که می‌توانند به شما در یادگیری سریع کمک کنند. برای یادگیری بهتر، سعی کنید مطلب مورد نظر را به یک نفر دیگر آموزش دهید، هر روز کمی مطالعه داشته باشید، سعی کنید بین دانسته‌هایتان ارتباط ایجاد کنید. در ادامه رادیوبینا قصد دارد تا به صورت اجمالی و با استناد از مجله‌های معتبر verywell mind و سایکولوژی تودی روش‌ها و تکنیک های افزایش سرعت یادگیری را بیان کند.

یادگیری چیست؟

یادگیری یک تغییر نسبتاً پایدار در رفتار است که از تجربه به دست می‌آید. این فرآیند به ترکیب اطلاعات، دانش و مهارت‌ها از منابع مختلف منجر می‌شود. وقتی به یادگیری فکر می‌کنید، ممکن است تمرکز خود را بر روی آموزش رسمی کودکی و جوانی بگذارید. اما خوب است بدانید که یادگیری یک فرآیند مداوم است که در تمام عمر انسان ادامه دارد و محدود به محیط کلاس درس نیست.
یادگیری به عنوان یک مفهوم مهم در حوزه‌های مختلف روان‌شناسی، از جمله روان‌شناسی شناختی، آموزشی، اجتماعی و توسعه‌ای، مورد مطالعه و توجه قرار دارد. این مفهوم در دهه اول قرن بیستم به عنوان یکی از مباحث مهم در روان‌شناسی مطرح شد، زمانی که رفتارگرایی به عنوان یک مکتب اصلی در این علم ظهور کرد. امروزه، یادگیری هنوز یک مفهوم مهم در زمینه‌های مختلف روان‌شناسی است و تأثیرگذاری آن در زندگی انسان بسیار گسترده است.
یادگیری یک فرایند فعال است!

یادگیری یک فرآیند فعال است. حتی اگر شما یک مفهوم یا مهارت خاص را به نسبت سریع یاد بگیرید، همچنان یک فرآیند چندگانه است. از تکنیک های افزایش سرعت یادگیری این است که شما باید اطلاعات جدیدی که با آن مواجه می‌شوید را با دانشی که از قبل داشتید، هماهنگ کنید، آن را در حافظه‌تان ذخیره کنید و آن را به کار بگیرید.

آیا یادگیری سریع امکان‌پذیر است؟

بله، یادگیری سریع امکان‌پذیر است؛ به شرط آنکه از راه درست اقدام نمایید. برای بهبود عملکرد حافظه‌تان و از تکنیک های افزایش سرعت یادگیری این است که از تعدادی استراتژی مختلف استفاده کنید. استراتژی‌هایی که می‌توانند به بهبود حافظه‌تان کمک کنند عبارتند از:
  1. انجام تمرینات رزمی منظم که با بهبود حافظه و سلامتی مغز مرتبط است.
  2. گذراندن زمان با دیگران و اجتماعی‌ بودن.
  3. یکی از تکنیک های افزلیش سرعت یادگیری، داشتن خواب کافی است.
  4. سازماندهی اطلاعاتی که در حال مطالعه هستید به نحوی که یادآوری آن آسان‌تر شود.
  5. استفاده از تمرین مطالعاتی توضیحی؛ زمانی که یک چیز جدید یاد می‌گیرید، چند لحظه وقت بگذارید تا با زبان خودتان آن را شرح دهید.
  6. استفاده از ابزارهای بصری مانند عکس‌ها و نمودارها.
  7. انجام منظم و پیوسته مدیتیشن

podcast ravanshenasi

تاثیر شگفت انگیز مراقبه بر روی مغز


تکنیک های افزایش سرعت یادگیری

یکی از راه‌های مطمئن و از تکنیک های افزایش سرعت یادگیری  برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده سریع این است که فرآیند آموزش  پیوسته باشد. تحقیقات نشان داده است که مغز قادر به تولید سلول‌های مغزی جدید است که این فرآیند به نام نوروژنزیس (Neurogenesis) می‌شود. با این حال، بسیاری از این سلول‌ها در نهایت ممکن است بمیرند؛ مگر اینکه شخص به طور مکرر و پیوسته در حال یادگیری باشد. بنابراین، اگر در حال آموزش یک زبان جدید هستید، مهم است که به طور مداوم به تمرین زبان بپردازید.

انعطاف پذیری عصبی یا نوروپلاستیسیتی چیست؟

انعطاف پذیری عصبی یا نوروپلاستیسیتی چیست؟


آیا روشی برای یادگیری سریع وجود دارد؟

یکی دیگر از بهترین تکنیک های افزایش سرعت یادگیری این است که بر روی آموزش با چندین روش تمرکز کنید. به عنوان مثال، به جای فقط گوش دادن به یک پادکست که شامل یادگیری شنیداری است، یک راه برای تمرین اطلاعات به صورت کلامی و بصری پیدا کنید.
یک روش می‌تواند شامل توصیف آنچه یاد گرفته‌اید به یک دوست یا کشیدن یک نقشه ذهنی باشد. با یادگیری به چندین روش، اطلاعات را بیشتر در ذهن خود تثبیت می‌کنید.
به عنوان مثال، اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، تلاش کنید تا روش‌های متنوعی را امتحان کنید؛ مانند گوش دادن به پادکست‌هایی به زبان مورد نظر، خواندن متن‌های نوشته شده به زبان مورد نظر، تمرین با یک دوست و نوشتن یادداشت‌.
یک نکته مفید این است که تلاش کنید یادداشت‌های خود را روی کاغذ بنویسید به جای آنکه آن‌ها را روی لپتاپ، تبلت یا کامپیوتر، تایپ کنید. تحقیقات نشان داده است که یادداشت‌های دستی می‌توانند اطلاعات را به طور موثرتری در حافظه تثبیت کنند.

podcast ravanshenasi

⭕️چگونه انگیزمان را برگردانیم!؟ | How to increase motivation and drive


فواید بالا بردن عملکرد مغز در یادگیری

استرس می‌تواند هم به ذهن و هم بدن شما آسیب بزند. برای مثال می‌تواند سیستم ایمنی شما را سرکوب کند و باعث شود خواب خوبی نداشته باشید. خوشبختانه، راهکارهایی هستند که می‌توانید به کمک آن‌‌ها سطح استرس خود را کنترل کنید. برای کاهش استرس می‌توانید روزی ۱۰ الی ۲۰ دقیقه، مدیتیشن انجام دهید.
انجام مدیتیشن افکار منفی و مزاحم را از ذهن شما بیرون می‌ریزد و در نتیجه عملکرد مغزتان را افزایش می‌دهد. با افزایش عملکرد مغز، سرعت یادگیری شما افزایش می‌یابد. بنابراین، یکی از راهکارها نوین برای افزایش سرعت یادگیری، انجام پیوسته مدیتیشن است.

podcast picture

چطور مغزتان را سیم کشی کنیم!؟


آموزش به دیگران و افزایش سرعت یادگیری

یکی از بهترین تکنیک ها برای افزایش سرعت یادگیری مطالب یا دروس، آموزش آن‌ها به یک شخص یا حتی یک شی است. شما می‌توانید با به اشتراک گذاری مهارت‌ها و دانش‌های جدیدی که یاد می‌گیرید، سرعت یادگیری خود را بالا ببرید. ابتدا اطلاعات را به کلمات خود ترجمه کنید. این فرآیند به تنهایی به تثبیت دانش جدید در مغز شما کمک می‌کند. یکی از کارهای جالب، سرگرم‌کننده و البته موثر این است که جلوی آینه بایستید و هر آنچه که آموخته‌اید را مجددا برای خودتان بیان کنید.

podcast picture

چطوری انگیزه مان را حفظ کنیم؟


چگونه مغز را فعال کنیم؟

برای بسیاری از دانشجویان، یادگیری معمولاً شامل خواندن کتاب‌های درسی، حضور در کلاس‌ها یا انجام تحقیقات در کتابخانه یا یادگیری آنلاین است. اگرچه مشاهده اطلاعات و سپس نوشتن آن مهم است؛ اما استفاده از دانش و مهارت‌های جدید در کاربردهای روزانه، در دنیای واقعی، می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود یادگیری باشد.
اگر ورزش یا مهارت ورزشی جدیدی را به تازگی آموخته‌اید، فعالیت را به صورت منظم انجام دهید. اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، سعی کنید با یک شخص دیگر به زبان مورد نظر صحبت کنید یا برایش نامه بنویسید. فیلم‌های خارجی را تماشا کنید و با اطرافیان خود به زبان جدید صحبت کنید و مهارت‌های خود را بهبود بخشید.podcast picture

این عادات زندگی شما رو تغییر میده!!


چگونه با یک بار خواندن یاد بگیریم؟

اگر می‌خواهید تنها با یک بار خواندن یک مطلب، آن را به سرعت به ذهن بسپرید، بهتر است آن را بنویسید. یکی از بهترین تکنیک های افزایش سرعت یادگیری، نوشتن است.
فرض کنید می‌خواهید دایره لغات خود را در یک زبان جدید افزایش دهید؛ به این منظور، هر کلمه‌ای که می‌خوانید را بلافاصله بنویسید و سپس در یک جمله به کار ببرید. این کار باعث می‌شود که کلمات حتی با یک بار خواندن نیز در ذهن شما ثبت شوند.
راهکار دیگری که می‌تواند به شما کمک کند این است که مطالبی که باید بیاموزید را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید و در بازه‌ زمانی یادگیری را نیز کوتاه کنید. برای مثال به جای آنکه 3 ساعت به طور مداوم به مطالعه بپردازید، به ازای هر ۱۵ دقیقه یادگیری ۵ دقیقه به خودتان استراحت دهید. این کار باعث افزایش کارایی مغز شما خواهد شد و یادگیری را آسان خواهد کرد.

podcast picture

دلیل اینکه از شاخه‌ای به شاخه دیگر می‌پریم چیست ؟


بهترین زمان روز برای یادگیری سریع

بر خلاف تصور عموم افراد که معتقدند بهترین زمان روز برای یادگیری سریع، صبح زود است. این تصور کاملا اشتباه است! آدم‌ها با یکدیگر متفاوتند و در نتیجه هر کدام زمان مشخصی برای یادگیری در نظر می‌گیرند. جالب است بدانید که انیشتین از جمله افرادی بود که در شب به یادگیری می‌پرداخت. بنابراین، بهترین زمان روز برای یادگیری سریع، فقط و فقط به خودتان بستگی دارد.

سوالات متداول
چه چیزی باعث یادگیری سریع می شود؟
ورزش، مدیتیشن، آموزش به دیگران، نوشتن بر روی کاغذ و استمرار در یادگیری، از جمله مهم‌ترین فاکتورها و تکنیک‌های افزلیش سرعت یادگیری هستند.

چگونه یادگیری سریع داشته باشیم؟
داشتن خواب کافی یکی از عوامل اصلی در افزایش عملکرد مغز و در نتیجه یادگیری سریع است.

سخن پایانی

یادگیری یک فرآیند یک بعدی نیست. عوامل متنوعی وجود دارند که می‌توانند بر سرعت یادگیری شما تاثیر بگذارند. خواب کافی، تغذیه سالم، ورزش کردن و مدیتیشن از جمله ابتدایی‌ترین تکنیک های افزایش سرعت در یادگیری هستند. یادتان باشد که در یادگیری یک مهارت، باید ثابت قدم باشید و آن را به طور پیوسته دنبال کنید تا به هدفتان برسید.


📌ورکشاپ تله‌ها شروع شده و میتونید شروع به مطالعه دروس کنید.
راهکارهایی برای بالا بردن اعتماد به نفس در زنان

ورکشاپ رایگان شناسایی طرحواره‌ها( تله‌ها) 


📌پیش نیاز دوره تله ها

ورکشاپ پیله

ورکشاپ 21 روزه پیله 


 منتظر نظرات پرمهرتون هستیم. هیچ کدام از محتواهای درج شده در رادیو بینا جنبه درمانی و تراپی نداشته و تنها تلنگری برای شماست که با واکاوي مشکلات خود، نسبت به درمان ریشه ای آن از یک مشاور و روان درمانگر کمک بگیرید.

 #psychology_plus #هم-قبیله-شو #هم_قبیله

📌 لطفا سوالات خودتون رو در انجمن رادیو بینا مطرح کنید؛ تا مشاورین و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند. 

---------------------------------------------------------------
 لینک های ورود به شبکه های اجتماعی رادیو بینا 


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :

آخرین مطالب

غذا های حاوی کلاژن و موثر در سلامت پوست، مو و استخوان
غذا های حاوی کلاژن و موثر در سلامت پوست، مو و استخوان
کدام مکمل ها برای بدن ضروریه؟
کدام مکمل ها برای بدن ضروریه؟
برنامه چهار هفته ای برای کاهش قند خون
برنامه چهار هفته ای برای کاهش قند خون
رابطه افسردگی در زنان با کمبود ویتامین ها
رابطه افسردگی در زنان با کمبود ویتامین ها
شش ماده خوراكى خطرناك براى مغز و آلزايمر
شش ماده خوراكى خطرناك براى مغز و آلزايمر
ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)