تکنیک‌های علمی پیگیری اهداف

تکنیک‌های علمی پیگیری اهداف

903 نفر
دسته بندی: پادکست روانشناسی > پادکست نوروسایکولوژی [هفتگی و رایگان]

podcast ravanshenasi

⭕️ تکنیک‌های علمی پیگیری اهداف 


در این اپیزود اندروهابرمن عصب شناس ما را با ساختار پیچیده مغز در تعیین هدف و پیگیری خواسته هامون آشنا میکنه، بیاید سری به مکانیک پیچیده مغز برای پیگیری اهدافمون بندازیم. در این اپیزود میخوایم راجع به تکنیک های کاملا علمی و اثبات شده علم نوروسانیس برای پیگیری اهداف و تحقق اونها صحبت کنیم.
 این تحقیق علمی مفصل راجع به هدف‌گذاری را اولین بار از رادیو بینا میشنوید.
لینک کامل این تحقیق را میتونید از این آدرس مطالعه کنید:


effective-learning

دوره یادگیری اثر بخش و موثر


تکنیک های پیگیری اهداف، بسیارند. دستیابی به اهداف اغلب دشوارتر از آن است که افراد تصور می‌کنند. ممکن است بخواهیم تغییراتی در زندگیمان داشته باشیم؛ مثلا استرس‌مان را کاهش دهیم، سبک زندگی سالم‌تری داشته باشیم، موجودی حساب بانکی‌مان را افزایش دهیم، اما عملی کردن این تغییرات، تنها با داشتن انگیزه دست یفتنی نیست!
کتاب‌هایی مانند "قانون جذب" به موفقیت‌های قابل توجهی دست پیدا کرده‌اند؛ زیرا بر یک حقیقت اساسی تاکید می‌کنند؛ تجسم آنچه در زندگی می‌خواهید، یک گام حیاتی به سوی دستیابی به آن است. به این معناست که با ایجاد تصویر ذهنی واضح از اهداف و آرزوهایتان، می‌توانید انگیزه و تمرکز خود را افزایش دهید که باعث می‌شود احتمالاً گام‌های لازم را بردارید تا تصویر خود را به واقعیت تبدیل کنید. در ادامه این مطلب از رادیوبینا تکنیک های پیگیری اهداف را به صورت اجمالی برای شما بیان می‌کنیم.

podcast ravanshenasi

📍 هشت انتخاب مهم زندگی | Strengthen the frontal lobe of your brain with these methods.


راهکارهایی برای پیگیری و تحقق اهداف

هنگام تلاش برای پیگیری و تحقق اهداف، به یاد داشته باشید که تعیین اهداف یک مرحله مهم اولیه است. مثلا از تکنیک های پیگیری اهداف می‌توانید کارهای را انجام دهید:
  1. تصور کنید که می‌خواهید به کجا برسید. این تصویرسازی چگونه به نظر می‌آید؟ چه تفاوت‌های خاصی وجود دارد؟ (به عنوان مثال، آیا چیزی که در حال حاضر شما را ناراحت می‌کند، حالا از بین رفته است یا چیزی به وضعیت کنونی شما اضافه شده است؟)
  2. درباره مزایای تغییر پیشنهادی خود، تحقیق کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه داشته باشید و به طور کامل از اینکه چگونه زندگی شما پس از دستیابی به اهداف تغییر خواهد کرد، آگاه باشید.
  3. از خود بپرسید: "چگونه بدانم که به هدفم رسیده‌ام؟ چگونه بدانم که از مسیر خارج شده‌ام؟" و پاسخ‌های خود را در یک دفتر یادداشت ثبت کنید.
  4. یک تابلوی انگیزه بسازید تا اهداف اصلیتان را به خودتان یادآوری کنید و آنها را در جلوی چشم خود در یک شیوه دلپذیر داشته باشید.
با پیگیری تکنیک های پیگیری اهداف متوجه خواهید شد که تحقق اهداف زمانی امکان‌پذیر است که به طور مداوم و پیوسته تلاش کنید و حتی اگر ناامید شدید، برای خودتان انگیزه ایجاد کنید. دستیابی به اهداف نیازمند پیگیری، پشتکار و سخت‌کوشی است.

podcast picture

تکنیک‌های تقویت عزت نفس


اهمیت تعیین اهداف در رسیدن به هدف

از مهنترین تکنیک های پیگیری اهداف این لست که جزئیات را به طور دقیق مشخص کنید؛ نقش بسیار پررنگی در تحقق آن‌ها دارد. اولاً، اهداف بزرگی را که می‌خواهید به آن‌ها دست یابید، تعیین کنید. بهتر است آن‌ها را در یک دفترچه یادداشت کنید. سپس مراحلی را که برای رسیدن به هدف‌هایتان لازم است طی کنید، بنویسید. سپس اگر امکان دارد، این مراحل را تجزیه و تحلیل کنید.
اگر اهداف بسیار کوچک و آسان باشند، ممکن است انگیزه خود را از دست دهید؛ می‌توانید میزان سختی آنها را افزایش دهید. اگر هم اهداف خیلی دشواری انتخاب کنید، ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست دهید، خسته و در نهایت تسلیم شوید.

How to Learn Skills Faster

⭕️تکنیک‌های علمی افزایش سرعت یادگیری


مراحل رسیدن به هدف

برای خودتان پاداش تعیین کنید. پاداش‌ها می‌توانند به شکل‌های مختلفی باشند؛ اما بهتر است که با هدف شما مرتبط باشند، کم‌هزینه باشند و شما از آن‌ها لذت ببرید. به عنوان مثال، اگر شما انجام تمرینات ورزشی به طور منظم است، می‌توانید به خودتان با خرید لباس‌های ورزشی مورد علاقه‌تان پاداش دهید. این یک ابزار ترغیب‌آمیز عالی برای شماست؛ زیرا داشتن چیز جدید باعث می‌شود که بیشتر مشتاق به انجام تمرینات شوید.
داشتن انگیزه، یک ابزار الزامی برای رسیدن به هدف است و جزو تکنیک های پیگیری اهداف به شمار می‌رود. انگیزه به طور کلی به عنوان نیرویی توصیف می‌شود که ما را به پیگیری هدف‌ها ترغیب می‌کند. هر چه بیشتر خواهان دستیابی به هدف باشید، احتمالاً بیشتر به تلاش برای دستیابی به آن اهداف خواهید پرداخت.


تکنیک های رسیدن به هدف و آرزوها

کمک گرفتن از دیگران یکی از راه‌های مهم برای پیشرفت در دستیابی به اهداف است. در زیر چند راه برای استفاده از حمایت دیگران به منظور پیشرفت در دستیابی به اهداف آمده است:
  1. حمایت از دوستان و خانواده: یکی از بهترین تکنیک های پیگیری اهداف است. اگر به افراد نزدیک خود بگویید که چه برنامه‌هایی دارید، احتمالاً نسبت به انجام آن‌ها احساس تعهد بیشتری خواهید داشت. دریافت حمایت و تشویق از سوی دوستان و خانواده، لذت‌بخش است. همین که یک نفر باشد که از شما بپرسد کارهایتان چگونه پیش می‌رود، انگیزه زیادی در شما ایجاد خواهد کرد.
  2. پیدا کردن همراه: اگر دوستی داشته باشید که هدف مشابهی با شما دارد (یا حتی هدف‌های مرتبطی)، شما هر دو می‌توانید برای یکدیگر مربی، هوادار و همراه در راه رسیدن به اهداف باشید. شما به خودتان اجازه نمی‌دهید دوستتان را ناامید کنید؛ زیرا می‌دانید که تا حدی به شما برای موفقیت‌شان وابسته هستند. به همین ترتیب، پیروزی‌های شما هم جذاب‌تر خواهد بود؛ زیرا هر دوی شما هیجان‌زده می‌شوید! این کار می‌تواند به شما کمک کند که هر دو در مسیر موفقیت بهتر عمل کنید.
  3. پیدا کردن یک گروه: گروه‌ها و انجمن‌های بسیاری وجود دارند که افراد برای دست‌یابی به اهدافشان در زمینه‌های مختلف، به آن‌ها پیوسته‌اند. ارتباط داشتن با افرادی که اهدافی مشابه و مرتبط با شما دارند، باعث می‌شود با چالش‌هایی که با آن برخورد کرده‌اند آشنا شوید و به این ترتیب، راه رسیدن به هدف‌هایتان، بسیار آسان خواهد شد.

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

برنامه ریزی برای رسیدن به هدف به این صورت است که ابتدا باید عنوان تمام اهدافتان را در یک دفتر، یادداشت کنید. سپس باید اهداف را بر اساس میزان اهمیت‌شان، اولویت‌بندی کنید.
در مرحله بعد، بهتر است مراحل و ابزارهای موردنیاز برای رسیدن به هر یک از هد‌ف‌ها را در کنارشان بنویسید. اگر اهداف خیلی بزرگ هستند، پیشنهاد می‌کنیم آن‌ها را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید. در پایان هر مرحله نیز میزان پیشرفت و نکات مثبت و منفی خود را ارزیابی نمایید.

podcast ravanshenasi

⭕️چگونه انگیزمان را برگردانیم!؟ | How to increase motivation and drive


نقش اهداف در شادی

یک حوزه مهم از زندگی که به طور مستقیم با استرس و مدیریت استرس مرتبط است، شادی فرد است. محققان دریافته‌اند که اهداف؛ اگر محقق شوند، می‌توانند به شادی، احساس رضایت درونی و مقاومت در برابر استرس منجر شوند. بنابراین، سعی کنید حتما اهدافی را برای خودتان تعیین کنید. از انتخاب اهداف بزرگ نترسید. درست است که دستیابی به اهداف کار دشواری است؛ شما قوی‌تر از آن هستید که حتی تصورش را بکنید.

podcast picture

چطوری انگیزه مان را حفظ کنیم؟


برای رسیدن به هدف انجام چه کارهایی لازم است؟

حفظ اعتماد به نفس، ابزاری قدرتمند در رسیدن به اهداف است. نقطه مقابل اعتماد به نفس، اضطراب و شک در توانایی‌های خود است. افراد با اعتماد به نفس بیشتر در مواجهه با مشکلات، ناامید نمی‌شوند و از تلاش کردن دست نمی‌کشند. اعتماد به نفس از طریق دانش، تجربه و تلاش کسب می‌شود.
اهداف محقق نمی‌شوند، مگر اینکه بتوانید میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید. نظارت بر پیشرفت به شناسایی اختلاف‌ها بین وضعیت فعلی و مطلوب کمک می‌کند. همچنین نظارت بر پیشرفت به شما کمک می‌کند تا بر فعالیت‌های مرتبط با اهداف خود تمرکز کنید.
تحقق موفق اهداف نیاز به شناسایی اهداف قابل دستیابی دارد و همچنین تصمیم‌گیری در مورد اهدافی که باید رهایشان کنید. تفکر منطقی یک ابزار قدرتمند برای ارتباط دادن اهداف مطلوب به واقعیت حال است.
با تصور آینده و سپس تصور موانع در واقعیت، شخص متوجه می‌شود که باید اقداماتی انجام دهد تا موانع (وضعیت کنونی) را برای دستیابی به آینده مطلوب، پیش گیرد.
هیچ چیز انگیزه‌بخش‌تر از قدرت پیروزی‌های کوچک نیست. همانطور که سفر هزار مایلی با یک قدم آغاز می‌شود. به جلو گام بردارید؛ هر چند که با مشکلات و موانع زیادی رو به رو باشید.
شروع کردن دشوار است؛ اما به محض اینکه استارت بزنید موتورتان روشن می‌شود. آنگاه پس از مدت زمان کوتاهی خواهید دید که قله‌های بسیاری را فتح کرده‌اید.

سوالات متداول
چرا برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی لازم است؟
برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند اهداف خود را به دقت تعیین کنید، مسیر مشخصی برای دستیابی به آنها را ایجاد کنید و به سمت اهداف پیش روید. این فرآیند به شما انگیزه می‌دهد و احتمال موفقیت در دستیابی به اهداف را افزایش می‌دهد.
چگونه می‌توانم برنامه‌ریزی موثری برای دستیابی به اهدافم انجام دهم؟
برای برنامه‌ریزی موثر، ابتدا اهداف را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنید. سپس برنامه‌های عملی برای هر مرحله تعیین کنید و زمان‌بندی مناسبی را برای انجام آنها در نظر بگیرید. از ابزارهای مدیریت زمان و تقویم استفاده کنید.
چگونه می‌توانم انگیزه خود را حفظ کنم؟
برای حفظ انگیزه،  از پاداش‌های کوچک استفاده کنید و به دستاوردهای خود افتخار کنید. همچنین از حمایت دیگران و اشتراک گذاری اهدافتان با دیگران استفاده کنید.

سخن آخر

اهداف مهم هستند. تعیین اهداف مناسب، داشتن برنامه‌ای برای دست‌یابی به این اهداف و پیروی از آنچه برای دستیابی به این اهداف یا حفظ آنها لازم است، می‌تواند به شما کمک کند تا احساس شادی بیشتری داشته باشید و کنترل استرس خود را در دست بگیرید.
داشتن اعتماد به نفس، کمک خواستن از دیگران، شرکت در گروه‌ها و انجمن‌هایی که اهدافی مشابه اهداف شما دارند از تکنیک های پیگیری اهداف هستند که می‌توانند در تحقق آرزوهایتان به شما کمک کنند.

📌ورکشاپ تله‌ها شروع شده و میتونید شروع به مطالعه دروس کنید.
راهکارهایی برای بالا بردن اعتماد به نفس در زنان

ورکشاپ رایگان شناسایی طرحواره‌ها( تله‌ها) 


📌پیش نیاز دوره تله ها

ورکشاپ پیله

ورکشاپ 21 روزه پیله 


 منتظر نظرات پرمهرتون هستیم. هیچ کدام از محتواهای درج شده در رادیو بینا جنبه درمانی و تراپی نداشته و تنها تلنگری برای شماست که با واکاوي مشکلات خود، نسبت به درمان ریشه ای آن از یک مشاور و روان درمانگر کمک بگیرید.

 #psychology_plus #هم-قبیله-شو #هم_قبیله

📌 لطفا سوالات خودتون رو در انجمن رادیو بینا مطرح کنید؛ تا مشاورین و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند. 

---------------------------------------------------------------
 لینک های ورود به شبکه های اجتماعی رادیو بینا 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :

آخرین مطالب

شش دلیل رایج هوس به شکر
شش دلیل رایج هوس به شکر
دلیل خستگی و بی انرژی بودن شما اینجاست!
دلیل خستگی و بی انرژی بودن شما اینجاست!
پیشگیری از مرگ زودرس با لیکوپن
پیشگیری از مرگ زودرس با لیکوپن
خوراکی هایی که با معده خالی نباید بخوریم!
خوراکی هایی که با معده خالی نباید بخوریم!
سالم ترین میان وعده ها بدون نگرانی افزایش وزن
سالم ترین میان وعده ها بدون نگرانی افزایش وزن
ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)