تکنیک های رویارویی با سردی در روابط| درست کردن رابطه به صورت علمی

تکنیک های رویارویی با سردی در روابط| درست کردن رابطه به صورت علمی

553 نفر
دسته بندی: پادکست روانشناسی > پادکست نوروسایکولوژی [هفتگی و رایگان]
relational-boredom
 

تکنیک های رویارویی با سردی در روابط


Relational boredom
 در این اپیزود به بررسی مفهوم کسالت در روابط پرداختیم. در بخش‌هایی از این اپیزود می‌شنوید:
« کسالت در یک رابطه زمانی اتفاق میفته که دو طرف چیز جدیدی برای تجربه کردن ندارند» یعنی دو طرف در یک رابطه فعالیت‌هایی انجام نمیدن که محرکی براشون باشه که احساسات اونها برانگیخته بشه و در عین حال فعالیت هایی هم که انجام میشه تکراریه ...»
 
برای مطالعه بیشتر میتونید مقاله زیر را مطالعه کنید

سرد شدن رابطه و علل وقوع آن

روابط زیادی را دیده‌ایم که در ابتدا با شور و حرارت آغاز می‌شوند، اما بعد از مدتی به سردی می‌گرایند. سرد شدن رابطه و علل وقوع آن می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و مانند هر پدیده انسانی دیگری باید آن را با استفاده از هر دانشی که داریم بررسی کنیم تا بتوانیم آن را مدیریت کنیم.
اگر این روزها شما هم درگیر سردی روابط خود هستید و دوست دارید این موضوع را دقیق بررسی کنید و دلایل وقوع و راه‌حل‌های آن را بدانید، تا پایان مقاله با ما در رادیو بینا همراه باشید؛ زیرا قرار است به همه جوانب این موضوع با استناد از مجله معتبر سایکولوژی تودی پرداخته و بررسی کنیم که چطور می‌توان این موضوع را به‌خوبی فهمید و با آن به‌صورت علمی برخورد کرد.


podcast picture

مغز رابطه‌ات را اسکن کن


دلایل شایع سرد شدن رابطه

سرد شدن رابطه و علل وقوع آن وجوه مختلفی دارد که لازم است آن را بررسی کنیم. بعضی از این دلایل بسیار خطرناک هستند که نمی‌توان از کنار آن‌ها ساده گذشت. در ادامه مهم‌ترین دلایلی که باعث سردی رابطه می‌شود را بررسی می‌کنیم:

خیانت

یکی از دلایل متداول سرد شدن رابطه، خیانت است. البته خیانت جنبه‌های مختلفی دارد مثل خیانت جنسی، عاطفی و... در زندگی مشترک، خیانت عموما به‌سختی بخشیده می‌شود و اگر هم بخشیده شود اشتباه بزرگی است؛ زیرا ممکن است دوباره رخ دهد. زندگی زناشویی اکثر کسانی که یکی از طرفین خیانت کرده است عموما به جدایی ختم می‌شود.

احساس نارضایتی

از موارد دیگر سرد شدن رابطه و علل وقوع آن می‌توان به احساس نارضایتی یکی از طرفین اشاره کرد. احساس نارضایتی خودش دلایل زیادی دارد مثل عدم توجه کافی یکی از طرفین، عدم برآورده شدن خواسته‌های یکی از طرفین و... در بسیاری از مواقع ایجاد احساس نارضایتی در مدت زمان زیاد باعث می‌شود زندگی زناشویی به سردی گراید. در موردی که دو طرف پارتنر هم هستند نیز ایجاد احساس نارضایتی باعث به هم خوردن رابطه می‌شود.

دروغ گویی

دلیل سوم برای سرد شدن رابطه، دروغ گویی یکی از طرفین است. اگر یکی از طرفین بیش از حد پنهان‌کاری کرده و در مکالماتی که میان طرفین ایجاد می‌شود دروغ بگوید، احساس عدم اطمینان ایجاد می‌شود که درنهایت باعث سرد شدن رابطه می‌شود. این مورد را نیز یکی از دلایلی می‌دانند که اکثرا به خاطرعدم وفاداری یکی از زوجین نسبت به دیگری یا جدی نبودن رابطه برای یکی از طرفین رخ می‌دهد.


podcast picture

چرا در رابطه سمّی می‌مانیم؟دلایل پنهان سرد شدن رابطه

در ارتباط میان پارتنرها و البته زوجین، دلایل پنهانی وجود دارد که باعث می‌شود دو طرف از همدیگر سرد شوند. ‌این دلایل نیز به اندازه دلایلی که برشمردیم اهمیت دارند؛ زیرا در اکثر موارد همین دلایل پنهان هستند که باعث می‌شوند دو طرف به مرور از هم سرد شوند. سه تا از مهم‌ترین این دلایل پنهان که باعث سرد شدن رابطه به‌تدریج می‌شود عبارتند از:

نداشتن رابطه جنسی رضایت‌بخش

گاه پیش می‌آید که زوجین رابطه جنسی رضایت‌بخشی با یکدیگر ندارند و همین باعث می‌شود که به‌تدریج سرد شوند. شاید نداشتن رابطه جنسی رضایت‌بخش سریعا باعث سرد شدن رابطه نشود، اما به مرور اهمیت خود را نشان داده و حتی باعث می‌شود زوجین از یکدیگر طلاق بگیرند.

عدم گفتگو

صحبت نکردن پارتنرها با یکدیگر به مدت طولانی باعث می‌شود که رابطه سرد شود. هر چند یک رابطه در ابتدا با شور زیادی آغاز می‌شود، اما ممکن است بعد از مدتی یکی از طرفین اشتیاق خود را از دست دهد و دیگر مثل اوایل مکالمات طولانی و دلچسب میان دو طرف شکل نگیرد. این مورد یکی از دلایل شایع برای سرد شدن رابطه و علل وقوع آن است که در میان پارتنرها بیشتر رخ می‌دهد.

عدم تنوع

نبود تنوع در رابطه میان زوجین باعث می‌شود که دو طرف به تدریج وارد یک سطح ثابت از رابطه شده و دیگر پیشرفتی در رابطه خود نبینند. این مورد در میان زوجینی که مدت زیادی از ازدواج آن‌ها گذشته رخ می‌دهد و باید حتما راه کنترل کردن آن را شناخت تا از وقوع آن جلوگیری کرد.

سرد شدن در روابط زناشویی از چه زمانی رخ می‌ دهد؟

به طور تقریبی زمانی زوجین دچار سرد شدن رابطه می‌شوند که یکی از دلایلی که نام بردیم رخ دهد و هیچ تلاشی برای رفع آن صورت نگیرد. اگر مشکلی میان شما پیش آمده که مدتی از آن گذشته و هیچ کدام حاضر نیستید برای حل آن پیش‌قدم شوید، باید منتظر دور شدن و کمرنگی رابطه خود باشید؛ زیرا این موضوع زنگ خطری است برای سرد شدن بیشتر و درنهایت ترک رابطه از سمت کسی که بیشتر در رابطه سرد شده است. البته این موضوع در رابطه با خیانت متفاوت است؛ زیرا بسیاری از طرفین بعد از دیدن خیانت، سریع از رابطه بیرون می‌آیند.


podcast picture

9 روشی که رابطه تان را تخریب می کند!


علت سرد شدن زن در رابطه زناشویی

زنان و مردان در واکنش به ارتباط عاطفی تفاوت‌های زیادی دارند برای همین زن‌ها دلایلی تقریبا متفاوت از مردان برای سرد شدن در رابطه زناشویی دارند. سه دلیل مهم سرد شدن زن‌ها در رابطه زناشویی شامل:
 • رابطه عاطفی نامناسب: عموما نداشتن رابطه عاطفی مناسب و نبود حس رضایت و امنیت از دلایل مهم سرد شدن زنان در یک رابطه عاطفی یا زناشویی است.
 • نداشتن رابطه جنسی به مدت طولانی: اگر زن در یک رابطه باشد که نیازهای جنسی‌اش برای مدت طولانی برآورده نشود، احساس سردی به سراغش آمده و از رابطه دل‌زده می‌شود.
 • دروغ گویی و عدم اطمینان: زنان به وجود صداقت در یک رابطه عاطفی اهمیت زیادی می‌دهند و برای همین دروغ‌گویی یکی از دلایل مهم سرد شدن زنان در رابطه عاطفی است.

علت سرد شدن مرد در رابطه زناشویی

همان‌طور که زنان دلایل خود را برای سرد شدن در رابطه دارند، مردان نیز به‌خاطر طبیعت متفاوتی که دارند، به دلایلی مختلف در رابطه سرد می‌شوند. مهم‌ترین این دلایل شامل:
 • افسردگی: گاه مردان به‌خاطر عدم درآمد مناسب، نبود انگیزه برای آینده یا مشکلاتی که در زندگی برایشان رخ می‌دهد دچار افسردگی شده و همین افسردگی باعث می‌شود در رابطه خود سرد شوند.
 • عدم اعتماد به نفس: بسیار دیده شده که مردان به‌خاطر کمبود اعتماد به نفس از بودن در کنار پارتنر خود دچار سردی در رابطه می‌شوند.
 • ترس از طرد شدگی: بسیاری از مردان به دلیل ترس از طرد شدگی از پارتنر خود فاصله می‌گیرند و این باعث می‌شود که به مرور سرد شوند.

four-natural-forms-of-intelligence
 

چگونه رابطه زناشویی به هم اتاقی تغییر میکند!؟

از کجا بفهمیم رابطه سرد شده؟

سرد شدن رابطه و علل وقوع آن را تا اینجای مطلب بررسی کردیم، اما از کجا بدانیم یک رابطه سرد شده است؟ گاه تشخیص سردی رابطه برای یکی از طرفین دشوار است؛ زیرا ممکن است رفتارهایی که طرف مقابل نشان می‌دهد دلایل دیگری داشته باشد. چند تا از مهم‌ترین نشانه‌های سرد شدن رابطه شامل:

عدم تفاهم طرفین با هم

اگر رابطه شما به جایی رسید که دیگر با هم تفاهم نداشتید، بدانید که رابطه شما سرد شده است. این نشانه یکی از مشخص‌ترین نشانه‌های سرد شدن روابط است و پیامد آن جروبحث‌های طولانی است، به همین دلیل باید این نشانه را کاملا جدی بگیرید.

کمرنگ شدن کارهای مشترک

اگر به جایی از رابطه رسیدید که دیگر کار مشترکی با یکدیگر انجام ندادید، بدانید که رابطه شما سرد شده است. برای مثال هیچ برنامه مشترکی با هم نمی‌چینید یا اگر در گذشته عادت داشتید که در انجام فعالیتی مشارکت کنید، اما دیگر خبری از این موضوع نیست، بدانید رابطه شما سرد شده است.

نبود ابراز علاقه به یکدیگر

شاید رسیدن رابطه به جایی که دیگر طرفین به هم ابراز علاقه نمی‌کنند یکی از نشانه‌های بسیار مهم سرد شدن رابطه باشد. این نشانه خیلی مستقیم است؛ زیرا تنها میان شما و پارتنرتان چنین نوع ارتباطی وجود دارد که اگر دیدید دیگر وجود ندارد، مطمئن باشید رابطه سرد شده است.

راهکار های موثر برای بازگرداندن رابطه

آیا سرد شدن رابطه هیچ راه‌حلی ندارد و اگر زوجین از همدیگر سرد شدند نمی‌توان امیدوار بود که به یکدیگر بازگردند و رابطه را مثل سابق کنند؟ خیر چنین نیست. این مسئله نیز مانند دیگر مشکلات راه‌حل‌هایی دارد که باید در مورد آن بدانید. چند راهکار موثر برای بازگرداندن رابطه شامل:
 • فاصله گرفتن از یکدیگر در کوتاه‌مدت: سعی کنید برای مدتی از یکدیگر فاصله بگیرید و به همدیگر وقت دهید تا گذر زمان به شما کمک کند.
 • به ارتباط خود تنوع دهید: ایجاد تنوع در ارتباط باعث می‌شود که بتوانید تجربه‌های جدید خلق کرده و دوباره مثل اوایل رابطه، باعث شادی و دلگرمی یکدیگر شوید.
 • خاطرات عاشقانه را مرور کنید: مرور خاطرات عاشقانه‌ای که با یکدیگر داشته‌اید باعث می‌شود دوباره گرمای عشق در دل شما شعله‌ور شده و بتوانید از کنار مشکلاتی که پیش آمده راحت‌تر بگذرید.

جلوگیری از سرد شدن رابطه

برای جلویگری از سرد شدن رابطه نیز راهکارهایی وجود دارد که بهتر است قبل از اینکه خیلی دیر شود آن‌ها را بشناسید. این راهکارها شامل:
 • صحبت با شریک عاطفی: هر چه بیشتر با شریک عاطفی خود صحبت کنید و مشکلات خود را با همدیگر در میان بگذارید، احتمال سرد شدن رابطه کمتر می‌شود.
 • تغییر در شرایط لازم: اگر لازم است تغییر کنید، حتما به موقع تغییر کنید. گاه ایجاد یک تغییر کوچک باعث می‌شود بتوانید از سرد شدن رابطه جلوگیری کنید.
 • احساسات خود را بپذیرید: اگر احساسات خود را بپذیرید، راحت‌تر می‌توانید با احساسات شریک عاطفی خود کنار بیایید و درنتیجه مانع سرد شدن رابطه شوید.

سخن پایانی
در اینجا، سرد شدن رابطه و علل وقوع آن را بررسی کردیم. در ابتدا سعی کردیم توضیح دهیم که چه دلایل اساسی برای سردی رابطه وجود دارد. سپس سعی کردیم این دلایل را از نگاه زنان و مردان بررسی کنیم و درنهایت نیز به بیان راهکارهایی که برای جلوگیری از سرد شدن رابطه و بازگرداندن آن وجود دارد، بپردازیم.
سوالات متداول
آیا دلایل سرد شدن در رابطه برای زنان و مردان متفاوت است؟
بله. مردان و زنان به‌خاطر تفاوت‌های جنسیتی و ذهنی که با هم دارند، به دلایل متفاوتی از یک رابطه سرد می‌شوند.
چطور می‌توان باعث جلوگیری از سردی یک رابطه شد؟
با فرصت دادن به شریک عاطفی، ایجاد تغییر و تنوع، صحبت بیشتر درباره مشکلات و البته مرور خاطرات عاشقانه‌ای که داشته‌اید می‌توانید از سرد شدن رابطه جلوگیری کنید.
چطور می‌توان فهمید که یک رابطه سرد شده یا نه؟
عدم گفتگو، عدم تفاهم، کم شدن تجربیات مشترک و عدم ابراز علاقه میان زوجین از نشانه‌های مشخصی است که برای سرد شدن رابطه وجود دارد.
منابع:


 
⭕️ اطلاعیه جدید

هم اکنون بسته جدیدموزیک‌های دلتا برای بهبود کیفیت خواب به همراه یوگای نیدرا که حالتی شبیه به خواب را در شما ایجاد می‌کند، در وبسایت آماده استفاده شماست. همچنین دوستانی که بسته قبلی با عنوان «فرکانس‌های افزایش تمرکز و کارایی مغز» را تهیه کردند، موزیک های جدیدی به این بسته اضافه شده که برای تقویت یادگیری بسیار مؤثره. برای دسترسی به این آپدیت جدید نیاز به خرید مجدد بسته ندارید و فقط کافیه به حساب کاربریتون که این محصول را قبلاخریداری کردید، وارد بشید. 


⭕️ خبر جدید چی داریم؟
🔆لينك دسترسى به فركانس خواب عميق و يوگا نيدرا👇


🔆لينك دسترسى به فركانس تقويت حافظه و قدرت يادگيرى👇


ورکشاپ تله‌ها در وبسایت بارگذاری شده و میتونید به فایل های صوتی و ویدئوهای آموزشی این دوره دسترسی داشته باشید. وارد وبسایت رادیو بینا بشید و در قسمت ورکشاپ ها، در این ورکشاپ ثبت نام کنید. راستی یادتون نره پیش نیاز این دوره، ورکشاپ پیله ست که رایگانه. اما برای تاثیر بیشتر، بهتره اول ورکشاپ پیله را بگذرونید.
 

لینک ثبت نام در خبرنامه رادیوبینا:📌ورکشاپ تله‌ها شروع شده و میتونید شروع به مطالعه دروس کنید.
ورکشاپ روانشناسی

ورکشاپ رایگان شناسایی طرحواره‌ها( تله‌ها) 


📌پیش نیاز دوره تله ها

ورکشاپ پیله

ورکشاپ 21 روزه پیله 


 منتظر نظرات پرمهرتون هستیم. هیچ کدام از محتواهای درج شده در رادیو بینا جنبه درمانی و تراپی نداشته و تنها تلنگری برای شماست که با واکاوي مشکلات خود، نسبت به درمان ریشه ای آن از یک مشاور و روان درمانگر کمک بگیرید.

 #psychology_plus #هم-قبیله-شو #هم_قبیله

📌 لطفا سوالات خودتون رو در انجمن رادیو بینا مطرح کنید؛ تا مشاورین و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند. 

---------------------------------------------------------------
 لینک های ورود به شبکه های اجتماعی رادیو بینا 


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :

آخرین مطالب

غذا های حاوی کلاژن و موثر در سلامت پوست، مو و استخوان
غذا های حاوی کلاژن و موثر در سلامت پوست، مو و استخوان
کدام مکمل ها برای بدن ضروریه؟
کدام مکمل ها برای بدن ضروریه؟
برنامه چهار هفته ای برای کاهش قند خون
برنامه چهار هفته ای برای کاهش قند خون
رابطه افسردگی در زنان با کمبود ویتامین ها
رابطه افسردگی در زنان با کمبود ویتامین ها
شش ماده خوراكى خطرناك براى مغز و آلزايمر
شش ماده خوراكى خطرناك براى مغز و آلزايمر
ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)