معیارهای ازدواج امروزی چیست؟|معیار های اساسی و مهم

معیارهای ازدواج امروزی چیست؟|معیار های اساسی و مهم

316 نفر
دسته بندی: مهارت‌های اجتماعی
معیارهای ازدواج امروزی چیست؟ در بسیاری از نقاط دنیا معیار های امروزی ازدواج برای جوانان دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است. اگر بخواهیم در مورد معیارهای ازدواج امروزی صحبت کنیم، با شمار بسیار زیادی از معیار هایی مواجه خواهیم شد که هیچ تاثیری در بهبود کیفیت زندگی زناشویی نخواهند داشت و بلعکس، موجب از بین رفتن ارتباط بین زوجین و فروپاشی زندگی مشترک میشود. در دنیایی که زندگی میکنیم، مهمترین معیار های ازدواج امروزی بیشتر حول مسائل مادی و ظاهری میچرخد و کمتر صحبت از سازگاری عاطفی و اشتراک در جهان بینی میشود. معیار های ازدواج امروزی نسل جوان چه چیزهایی میتواند باشد؟ رادیو بینا در این مقاله قصد دارد تا نگاهی دقیق تر به معیارهای ازدواج امروزی و تاثیر معیارهای ازدواج امروزی در رضایت از زندگی بیندازد.

پیشنهاد میشود پادکست "خواستگاری سنتی یا دوستی قبل ازدواج" را حتما گوش دهید.

معیارهای ازدواج امروزی

ازدواج، یکی از مهمترین تصمیم زندگی هر فردی است که اگر با معیارهای درست انتخاب شود، می‌تواند او را در مسیر خوشبختی قرار دهد. معیارهای ازدواج امروزی با توجه به فرهنگ و علایق هر جامعه تعیین می‌شود. مثلا در جامعه ما در گذشته اگر از پدر و مادر خود بپرسیم که چه معیاری برای ازدواج داشتند، احتمالا پاسخ‌هایی مثل خانواده‌دار بودن و سلامت عقلی و جسمی را بیان می‌کردند، اما معیارهای ازدواج امروزی با تفاوت چشمگیری همراه شده است.
مثلا اغلب جوانان به دنبال موقعیت شغلی و اجتماعی مناسب هستند. یکی از مهمترین معیارهای آن‌ها داشتن ظاهری زیبا و تحصیلات عالیه است. اخلاق هم در اولویت قرار دارد. مسلما همه این موارد برای داشتن ازدواج موفق تاثیرگذارند، اما تفاهم و اینکه دو نفر برای هم جذابیت داشته باشند، بسیار اهمیت دارد.
این یک ضرب‌المثل معروف است که ازدواج همانند هنداونه در بسته است، اما اگر بخواهیم از آن معیارها فاصله بگیریم باید بگوییم که عشق و اعتماد جزو ارکان اصلی ازدواج به شمار می‌روند. شاید در معیارهای ازدواج امروزی، از بیشتر جوانان بپرسید که چقدر به عشق و اعتماد اهمیت می‌دهند، در مقابل بقیه موارد، درصد کمتری را به این دو گزینه اختصاص دهند. اما این حقیقت ازدواج است و تا زمانیکه عشق و اعتماد بین دو نفر وجود نداشته باشد، احتمالا سایر معیارها اهمیت خود را از دست می‌دهند.
حتما قبل ازدواج مغز رابطه خودتون رو اسکن کنید!!
پادکست مغز رابطه‌ات را اسکن کن

معیارهای ازدواج امروزی چیست؟
معیارهای ازدواج امروزی چیست؟

معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان

ازدواج بزرگترین تصمیمی است که دختر یا پسر برای زندگی خود می‌گیرند. این حقیقتی غیر قابل کتمان است که ازدواج موفق می‌تواند زندگی فرد را بسازد یا باعث ویرانی آن شود. به همین خاطر دریافت مشاوره و در نظر داشتن معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان اهمیت چشمگیری دارد.
برای آنکه ازدواج موفقی داشته باشیم، بهتر است که معیارهای مهم انتخاب همسر را بشناسیم و بدانیم مهم‌ترین نکاتی که باید در نظر بگیریم چه چیزهایی هستند. برخی از مهمترین معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان و مشاوران عبارتند از:

تعهد و مسئولیت‌پذیری

عشق واقعی حاصل تعهد و مسئولیت‌پذیری است. با توجه به اینکه زندگی پستی و بلندی‌های زیادی دارد، این تعهد و مسئولیت‌پذیری است که باعث می‌شود تا زندگی زناشویی پایدار بماند.

برخورداری از سلامت جسمی و روانی

هر فردی پیش از آنکه بخواهد زندگی خود را با شخص دیگری تقسیم کند باید از سلامت روان و جسم برخوردار باشد. این معیار نشان‌دهنده بلوغ فکری و عاطفی است. افرادی که دچار وسواس فکری و افسردگی شدید یا روان‌پریشی و شخصیت ضد اجتماعی باشند، قادر به اداره زندگی دو نفره نیستند.
سلامت جسمی نیز از دیدگاه روانشناسان جزو معیارهای مهم، پایه و اساس ازدواج هستند. افراد باید مطمئن شوند که شخص انتخابی آن‌ها به مواد مخدر اعتیاد نداشته باشد. در صورتی هم که از بیماری‌های جسمی مثل تالاسمی مینور و ماژور که موجب بروز بیماری‌های مادرزادی و معلولیت رنج می‌برند، از آن‌ها آگاهی داشته باشند.

خانواده

یکی دیگر از مهم‌ترین معیار ازدواج از نظر روانشناسان خانواده است؛ زیرا مهمترین بخش شخصیت فرد در محیط خانواده شکل می‌گیرد، جایی که او در آن بزرگ شده و درس خوانده است و ژنتیک آن‌ها را دارد و بسیاری از رفتارها به او نیز انتقال می‌یابد. 
پادکست "رو دست خانواده ام موندم" رو از دست ندهید!!

معیار های امروزی ازدواج برای جوانان چه میباشد؟

ظاهر زیبا

یکی از مهمترین معیارهای ازدواج امروزی برای جوانان توجه بیش از حد به زیبایی های ظاهری طرف مقابل است. شاید اگر از بسیاری از مردان یا زنان این سوال را بپرسیم که چقدر ظاهر زیبا برای شما جزو معیارهای ازدواج امروزی محسوب میشود، جواب اکثر آنها این باشد که ظاهر برایشان مهم نیست. اما متاسفانه چیزی که در حقیقت شاهد آن هستیم این است که اکثر افراد به جای بالا بردن سطح دانش و آگاهی خود نسبت به زندگی مشترک، بیشتر وقت خود را در سالن های آرایش و زیبایی میگذرانند و هزینه های گزافی را بابت عمل های جراحی پلاستیک میپردازند بلکه شانس خود را برای پیدا کردن فردی مناسب بالا ببرند. ظاهر زیبا اولین جوابی است که به ذهن ما میرسد. مطمئنا زیبایی یکی از معیار های ازدواج موفق نخواهد بود.
ظاهر زیبا
ظاهر زیبا

ثروت مالی

استقلال و امنیت مالی یکی از اساسی ترین معیارهای ازدواج امروزی نسل جوان به شمار میرود. مطمئنا بر هیچ کس پنهان نیست که مسائل مالی میتواند تاثیر بسیار زیادی را بر بروز اختلافات خانوادگی و زناشویی بگذارد. اگر مرد خانواده نتواند از نظر مالی همسر خود را تامین کند و رفاه کافی را برای اعضای خانواده خود فراهم آورد، مطمئنا بنیان زندگی خود را در خطر نابودی قرار میدهد. اما در اینجا این سوال مطرح میشود که آیا مسائل مادی به تنهایی میتواند تضمین کننده بقای یک رابطه زناشویی باشد؟ اگر بخواهیم در مورد تاثیر معیارهای ازدواج امروزی در رضایت از زندگی صحبت کنیم، مسائل مالی حضور پررنگ تری خواهد داشت. اما اگر فقط بخواهیم بر روی ثروت مالی یک فرد متمرکز باشیم، ممکن است عاقبت تلخی در انتظار رابطه ما باشد. زیرا بسیاری از مردان ثروتمند بودند که به همسر خود خیانت کردند و گمان داشتند که اگر از نظر مالی خانواده خود را تامین کنند، دیگر حق دارند هر کاری که دوست دارند انجام دهند. به یاد داشته باشید استطاعت مالی برای شروع یک زندگی لازم است، اما کافی نیست.

به غیر از من با هیچ کسی در گذشته رابطه نداشته باشد

یکی دیگر از معیار انتخاب همسر آینده برای نسل جدید این است که به شدت نسبت به گذشته طرف مقابلشان حساسیت دارند و دوست دارند که طرف مقابلشان با هیچ کسی قبل از او رابطه نداشته باشد. این موضوع در مردان بسیار شایع است. اگر فردی چنین انتظاری از طرف مقابل داشته باشد، باید در کره ای دیگر به دنبال همسر آینده خود بگردد! با گسترش شهرنشینی و پیشرفت جوامع انسانی هر انسانی این حق را دارد که برای پیدا کردن شریک مناسب زندگی با افراد متفاوت وارد رابطه شود. ممکن است یک فرد چندین رابطه نامناسب را تجربه کرده باشد اما سرانجام توانسته که فرد مناسبی را بیابد. پس ما باید از این زاویه به موضوع نگاه کنیم که افراد لزوما برای ما ساخته نشده اند که ما به خود این حق را بدهیم که بخاطر گذشته او را بازخواستش کنیم. متاسفانه مردانی که چنین معیار هایی برای طرف مقابلشان دارند، خودشان نیز با ده ها نفر در رابطه بوده اند تا بتوانند فرد مورد نظر را پیدا کنند. پس این حق را به طرف مقابلتان نیز بدهید.

به غیر از من با هیچ کسی در گذشته رابطه نداشته باشد
به غیر از من با هیچ کسی در گذشته رابطه نداشته باشد

خانواده فرهیخته

یکی دیگر از مهمترین معیار های ازدواج امروزی این است که طرفین انتظار دارند حتما خانواده ای که با آن وصلت میکنند، اصل و نسب خاصی داشته باشد یا فقط با طبقه خاصی وصلت میکنند. خانواده های فرهنگی یا خانواده هایی که والدین تحصیلات آکادمیک بالایی دارند یا در مقامات بالایی در سازمان ها یا ادارات دارند، مطمئنا گزینه های بسیار مناسبی برای ازدواج خواهند بود اما برای طبقه فکری و فرهنگی متناسب با خودشان. زوجین قبل از هر چیزی باید در نظر بگیرند که اگر معیارهای ازدواج امروزی برای آنان داشتن همسری با خانواده فرهیخته است، حتما قبل از هر چیزی به میزان سازگاری فکری و فرهنگی خانواده خود با خانواده طرف مقابلشان توجه کنند. از طرفی دیگر ممکن است خانواده ای در عین فرهیخته بودن، در ساده ترین نکات اجتماعی و فرهنگی و در بخورد با طبقات اجتماعی پایین تر بسیار ضعیف عمل کند. این نکات را حتما در نظر بگیرید چون چیزی که برای دیگران خوب است، ممکن است برای شما مناسب نباشد. پیشنهاد می کنیم حتما از مقاله سیاست های زنانه در برخورد با خانواده شوهر دیدن فرمایید تا بیشتر با این مهم آشنا شوید.

سوالات متداول

  • معیارهای ازدواج امروزی نسل جوان چیست؟
طرف مقابلشان از نظر ظاهری درسطح بالایی باشد و از نظر مالی و امنیت شغلی در وضعیتی ایده آل قرار گرفته باشد. حتما از خانواده ای فرهیخته باشد و تحصیلات آکادمیک داشته باشد.
  • تاثیر معیارهای ازدواج امروزی در رضایت از زندگی چیست؟
متاسفانه هیچ معیار غلطی نمیتواند تاثیری مثبت در زندگی داشته باشد و متاسفانه معیارهای ازدواج امروزی هیچ نقشی در رضایت از زندگی نخواهند داشت.
  • مهمترین معیارهای ازدواج امروزی چه میباشد؟
طرف مقابل از نظر مالی بتواند تمام نیاز های آنها را برطرف کند و ثروت مالی آنها در حدی باشد که تا آخر عمر برای مسائل مالی در تنگنا نباشند.

سخن پایانی

با نگاهی دوباره به معیارهای ازدواج امروزی در جوانان به این موضوع پی میبریم که تا چه حد معیارهای ازدواج امروزی تحت تاثیر فرهنگ غلط شبکه های اجتماعی قرار گرفته است. در دنیایی که هر روز بر بالا بردن کیفیات ظاهری، زیبایی، جراحی پلاستیک و سالن های لاغری تاکید میشود و تمام تمرکز شبکه های مجازی بر روی این است که درآمد خود را افزایش دهید و کوچکترین تاکیدی بر نحوه تعامل با افراد و بالا بردن فهم و درک نسبت به زندگی نمیشود، بروز چنین معیارهایی برای ازدواج چیز چندان دور از ذهنی نیست. اینکه تا حد زیادی معیارهای ازدواج امروزی تحت تاثیر رسانه های مجازی قرار گرفته است بر کسی پوشیده نیست. اما اگر شما بخواهید یکی مورد دیگر از معیارهای ازدواج امروزی را بیان کنید، به چه نکته ای اشاره خواهید کرد؟ ما را با نظرات خود در بهبود کیفیت این مقاله یاری کنید.
ترجمه :
منبع:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :
مرادی
1402-1-8 10:01:43

معیار هایی که توی این مقاله بهش اشاره، تقریبا کامل هستند و راهنمای مناسبی برای افرادی که قصد ازدواج دارن به نظرم توی این وضعیت اقتصادی معیار های ازدواج امروزی برای هرکس می تونه متفاوت باشه!

مرادی

معیار هایی که توی این مقاله بهش اشاره، تقریبا کامل هستند و راهنمای مناسبی برای افرادی که قصد ازدواج دارن به نظرم توی این وضعیت اقتصادی معیار های ازدواج امروزی برای هرکس می تونه متفاوت باشه!

ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)