تکنیک های افزایش مهارت ذهنی کودکان و رشد مغزی

تکنیک های افزایش مهارت ذهنی کودکان و رشد مغزی

1223 نفر
دسته بندی: مهارت‌های اجتماعی

همه کودکان با مهارت ذهنی و شرایط یکسان به دنیا نمی‌آیند. برخی با اعداد و حساب می‌توانند ارتباط برقرار کنند و برخی برون‌گرا و ورزش‌دوست هستند. نقش ژن‌ها در علایق ما بی‌تاثیر نیستند، اما با همه این‌ها مغز عضوی است که دائما در حال رشد است و می‌تواند هر چیز جدیدی را از سنین پایین و کودکی درک کند.

نکته جالب اینجاست تفکرات ما فقط مرتبط به بخش مغز نیست و همه زندگی و تجربیاتی که به دست می‌آوریم، مرتبط می‌شود. قدرت ذهن تنها آن چیزی نیست که با نگاه کردن به چیزی در آن غوطه‌ور شوید یا بتوانید به محض اراده حرکتی انجام دهید. به عبارت ساده قدرت ذهنی ترکیبی از افکار، توجه و تصاویری است که در ذهن فرد نقش می‌بندد.
افکار چیزی شبیه به محرک هستند و زمانی که مثبت‌اندیشی باشد، بدن نیز به سمت زندگی شاد و سالم تحریک می‌شود. داشتن قدرت و مهارت ذهنی خوب از همان کودکی شکل می‌گیرد و تا بزرگسالی رشد می‌یابد. این قدرت ذهنی است که کمک می‌کند تا فرد مهارت‌های تصمیم‌گیری بهتر را به دست آورد، منعطف باشد و راحت‌تر شکست‌ها و پیروزی‌ها را بپذیرد.
همچنین ذهن را آماده می‌سازد تا راحت‌تر پذیرای دانش باشد و برای کسب آن زمان اختصاص دهد. کسب دانش بیشتر هم باعث می‌شود تا فرد را به سمت مسیر سالمتر هدایت کند و تحت تاثیر دیگران و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، قرار نگیرد. در ادامه همراه ما در رادیو بینا باشید تا تکنیک های افزایش مهارت ذهنی کودکان را مورد بررسی قرار دهیم.

چگونه می توانید سلامت مغز فرزندتان را تحریک کنید؟

طبق آنچه که در سایت Mom's Choice Awards بیان شده، افزایش مهارت ذهنی کودکان و رشد مغزی به راحتی قابل انجام است. یعنی هر والدینی در هر سطح آگاهی که باشد می‌تواند به کودک خود آموزش دهد تا چگونه مهارت‌های ذهنی او افزایش یابد. با انجام فعالیت‌های زیر قدرت ذهن کودک را سرعت ببخشید.افزایش تمرکز با بازی‌های فکری

میزان و سطح حافظه کودک را می‌توانید با چند فعالیت ساده بهبود ببخشید. با استفاده از اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های فکری توجه آن‌ها را جلب کنید. مثلا می‌توانید از کودک خود بخواهید اسباب‌بازی‌ها را بشمارد و سپس با حذف تدریجی برخی از او بپرسید کدام یکی حذف شده‌اند.
برای افزایش مهارت ذهنی کودک خود می‌توانید از او بخواهید که اشیاء موجود در خانه را نام ببرید و او را امتحان کنید تا خاطرات قابل بازیابی آن‌ها را تقویت کنید. اگر بچه‌های بزرگتری دارید، می‌توانید فعالیت ذهنی فوق را برای سن آن‌ها نیز تطبیق دهید. زمانی که آن‌ها کلمات و اعداد را با صدای بلندتری تکرار می‌کنند، حافظه شنیداری آن‌ها تقویت می‌شود.

خواب کافی

به خواب کودک خود توجه کنید؛ زیرا خواب کافی نقش حیاتی و مهمی تقویت مهارت ذهنی کودک و رشد مغزی او دارد. جالب است بدانید که خواب یا همان چرت بعد از ظهر می‌تواند به بهبود یادگیری شناختی ذهن کودک کمک کند؛ زیرا در حالت استراحت مغز اطلاعات جدیدی دریافت نمی‌کند، بلکه سراغ انبار اطلاعاتی که در طول روز با مواجه بوده می‌رود. کودکان شما به حداقل 10 تا 12 ساعت خواب نیاز دارند و این عدد برای نوجوانان 8 تا 10 ساعت خواب است.

کتاب خواندن جمعی

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید مهارت ذهنی کودک خود را تقویت کنید، کتاب خواندن جمعی است. مطالعه با کودک علاقه به کتابخوانی را در او پدید می‌آورد و خواندن کتاب قبل از خواب برای کودک باعث بهبود قوه تخیل و خلاقیت او می‌شود.
خواندن روحیه کنجکاوی را در کودک تقویت می‌کند و او را توانمند می‌سازد تا همه چیز را مطابق با ادراک خود تصور کند. خواندن یک تمرین اساسی برای تقویت مغز است.

مراقبه و مدیتشین

بله درست متوجه شده‌اید برای تقویت و افزایش مهارت ذهنی کودکان خود تکنیک‌های مدیتیشن و آرامش ذهنی با چند تنفس عمیق را آموزش دهید. به او بگویید که تنفس عمیق همانند یک آسانسور است که با دم بالا می‌رود و با بازدم آسانسور پایین می‌آید.راهکارهایی برای تقویت حافظه کودکان

تقویت حافظه کودکان کار مهمی است که والدین باید به آن توجه کنند. پدر و مادرها معمولا این مساله را مطرح می‌کنند که فرزند ما در حفظ یک متن مشکل دارد یا مثلا زمانی که قرار است اسپاگتی درست کنید، فرزند شما مسئولیت آماده‌سازی سس را برعهده می‌گیرد، اما زمانی که آشپرخانه را برای حفظ یک متن ترک می‌کند از خاطر می‌برد که سس هم بزند.
خوب است بدانید که بچه‌ها برای یادگیری از حافظه فعال استفاده می‌کنند و معمولا برای حل مسائل ریاضی سراغ آن می‌روند. حافظه یکی از قوای مهم است و به فرزند شما کمک می‌کند تا در مسیر درستی قرار بگیرد. راهکارهای تقویت حافظه کودکان را که در زیر آورده‌ایم را امتحان کنید:

یادگیری را برای او هیجان‌انگیز کنید

فرزند خود را به کتابخانه ببرید و با بررسی کتاب‌ها و فیلم‌های مرتبط با موضوعات مختلف یادگیری را برای او جذاب و هیجان‌انگیز کنید. همچنین می‌توانید او را به موزه یا کافه کتاب ببرید؛ اگر فرزند شما به مطالبی که می‌آموزد علاقه داشته باشد، راحت‌تر به خاطر می‌سپارند.

تشویق به سوال کردن

برای تقویت حافظه و مهارت ذهنی کودکان خود می‌توانید آن‌ها را به سوال کردن تشویق کنید. تشویق فرزندتان به سوال پرسیدن می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که او درک عمیق‌تری از موضوع به دست آورده است.  همچنین به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های حل مساله و تفکر انتقادی را توسعه دهند.

فرزندتان را به یادگیری فعال تشویق کنید

با صحبت در مورد موضوعات مختلف و پرسیدن نظر فرزندتان، یادگیری را سرگرم‌کننده‌تر کنید. این امر دانش‌آموزان را تشویق می‌کند تا برای پاسخ به سؤالات در مورد آن به اندازه کافی فکر کنند و به آنها کمک می‌کند تا با بهبود حافظه خود مهارت‌های تفکر انتقادی خود را توسعه دهند.

ایجاد نقشه‌های ذهنی

یک نقشه ذهنی از ایده‌های مختلف و ارتباط آنها با اجتماع ایجاد کنید. زمانی که کودک بتواند به درک از موضوعات و کلمات برسد، یادگیری او عمیق‌تر خواهد شد و بخش مهمی از ذهن و حافظه خود را با این شیوه رشد می‌دهد.
از فرزندتان بخواهید که نمونه‌هایی از خود را بسازد
وقتی فرزند شما نمونه‌های از خود را با ارتباط دادن آنها به تجربیات شخصی خود توسعه می‌دهد، پردازش مطالب برای او آسان‌تر می‌شود. ایجاد ارتباط به روشی معنادار موجب تقویت مهارت ذهنی کودکان شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات را به خاطر بسپارند.

از همه حواس خود استفاده کنید

برای یادگیری با استفاده از بینایی، لمس و صدا یک رویکرد چند حسی در نظر بگیرید. با صدای بلند بخوانید، صحبت کنید و از ابزارها استفاده کنید. این به فرزند شما کمک می‌کند تا به روش‌های مختلف با محتوا درگیر شود و ارتباط با موضوعات جدید را آسان‌تر می‌کند.


راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

زمانی که کودک شما راهی مدرسه می‌شود، مسلما معلم از او می‌خواهد که حجم زیادی اطلاعات را حفظ کند. مطمئنا حفظ دروس کار سختی است، اما حالا باید چکار کنید. در ادامه راه های تقویت حافظه برای درس خواندن را مطالعه کنید:

متمرکز کردن توجه

یکی از اجزای اصلی حافظه، توجه است. برای آنکه اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل شود، باید فعالانه اطلاعات را در ذهن خود بسپارید. بهتر است در محیط‌هایی بدون وجود هر گونه عامل حواس‌پرتی مثل تلویزیون، موسیقی یا گوشی همراه مطالعه کنید.

پرهیز از انباشته کردن دروس

به جای آنکه در یک شب با کوهی از مطالب مواجه شوید و خود را اذیت کنید، می‌توانید در چند جلسه مطالب را یاد بگیرید. مطالعه مطالب در چند جلسه به شما زمان کافی برای پردازش اطلاعات می‌دهد. تحقیقات به طور مداوم نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که به طور مکرر مطالعه می‌کنند، مطالب بیشتری را نسبت به کسانی که همه را در یک جلسه و یک شب مطالعه می‌کنند، به خاطر می‌آورند.

یک ساختار بسازید

یگی دیگر از شیوه‌های افزایش مهارت ذهنی کودکان برای یادگیری و درس خواندن، این است که مطالعات سازمان‌دهی شده را به او آموزش دهید. در سایت معتبر verywellmind بیان شده، محققان دریافته‌اند که اطلاعات در حافظه خوشه‌بندی شده و هرگونه اطلاعات مرتبط با در یک خوشه قرار می‌گیرند.
بهتر است به کودک خود یاد دهید تا اصطلاحات و مفاهیم مشابه را دسته‌بندی کند تا یادگیری دروس برای او آسان‌تر باشد. البته این شیوه تقویت حافظه برای درس خواندن بزرگسالان نیز کاربرد دارد.

استفاده از امکانات یادگیری

از امکانات یادگیری مثل یادداشت‌برداری استفاده کنید. این به سادگی راهی برای به خاطر سپردن دروس است، همچنین می‌توانید اصطلاحات مشابه را به صورت طنز یا با تصویر به یکدیگر مرتبط کنید تا راحت‌تر در ذهن‌تان بمانند.

مفاهیم را تجسم کنید

یکی دیگر از راه های تقویت حافظه برای درس خواندن، استفاده از حافظه تجسمی است. به تصاویر و محتواهای گرافیکی کتاب خود توجه کنید، اگر نشانه‌های بصری ندارید، می‌توانید برای خود بسازید. می‌توانید نمودارها را در حاشیه یادداشت خود بکشید یا هایلایترهای استفاده کنید.

به اطلاعات دشوار بیشتر توجه کنید

گاهی به خاطر سپردن برخی از اطلاعات در کتاب دشوارتر است، برای اینکه حافظه خود را تقویت کنید زمان بیشتری برای مطالعه این بخش‌ها بگذارید. هر آنچه که احساس می‌کنید سخت‌تر است را بازسازی کنید تا راحت به خاطر بسپارید.بازی ها و فعالیت های بدنی؛ راهکاری برای افزایش مهارت ذهنی کودکان

ذهن و بدن سالم می‌تواند فرد را به موفقیت برساند. بنابراین برای افزایش مهارت ذهنی کودکان روش‌های زیر را نیز امتحان کنید:

بازی‌های رومیزی و پازل

یکی از روش‌ها برای افزایش مهارت ذهنی کودکان با فعالیت بدنی، دعوت آن‌ها به بازی‌های رومیزی و پازل است، راه‌هایی برای بهبود حفظ حافظه، مهارت‌های تحلیلی و شناختی هستند. وقت آن رسیده است که با درگیر کردن او در بازی‌های رومیزی مانند شطرنج، چکرز، پازل، جدول کلمات متقاطع خاطراتی را برای او بسازید.

دروس موسیقی

موسیقی به طور قابل توجهی سطح توجه بزرگسالان و باعث افزایش مهارت ذهنی کودکان شود، می‌توانید به فرزندتان اجازه دهید سبک یا ابزاری را برای تمرکز روی آن انتخاب کند. این شیوه به مغز کودک اجازه و فرصت می‌دهد تا بهتر کار کند.

استفاده از تست‌های منطق

تست های منطق با استفاده از هندسه، تفکر تحلیلی و ریاضی سرگرم‌کننده هستند و برای بزرگسالان نیز پاسخ‌های خوبی دارند. کتاب‌های تست منطق برای خرید یا آنلاین در دسترس هستند و اجازه دادن به فرزندتان برای قرار گرفتن در معرض آنها به رشد قدرت و مهارت‌های مغز او کمک می‌کند.


سوالات متداول:

آیا تقویت مهارت ذهنی کودکان امکان‌پذیر است؟
بله، پدر و مادرها می‌توانند از همان ابتدای کودکی با دعوت فرزند به کتابخانه، مطالعه و بازی مهارت‌های ذهنی او افزایش دهند و مسیر یادگیری برای او هیجان‌انگیز کنند.

چگونه در زمان امتحان درس بخوانیم؟
برای آنکه راحت‌تر بتوانید حافظه برای درس خواندن تقویت کنید بهتر است از انباشتن دروس جلوگیری کنید، نوت برداری کنید و روی دروس دشوارتر بیشتر متمرکز شوید.

سخن پایانی

در اینجا درباره راهکارها و تکنیک‌های افزایش مهارت ذهنی کودکان ارائه دادیم. در این مطلب متوجه شدیم که هیچ کودکی از بدو تولد همانند فردی دیگری نیست و توانایی‌های متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها در حساب و کتاب عملکرد بهتری دارند و برخی هم می‌توانند فعالیت بدنی بهتری داشته باشند.
همه چیز به مغز ما بستگی ندارد و آنچه که اهمیت می‌یابد شیوه زندگی و مهارت‌هایی است که در مسیر زندگی آموزش می‌بینیم. والدین آگاهانه می‌توانند با راهکارهایی مثل بازی، مطالعه، خواب کافی و موسیقی به افزایش مهارت ذهنی کودکان کمک کنند.

ترجمه و گرد آوری رادیوبینا
منابع:
https://www.neeuro.com/blog/improve-your-childs-mind-power-with-these-tricks
https://helpmegrowmn.org/HMG/HelpfulRes/Articles/HowEncourageBrainDev/index.html
https://www.momschoiceawards.com/blog/10-powerful-ways-to-improve-your-childs-mental-abilities/
https://www.oxfordlearning.com/11-ways-to-improve-memory-for-kids/
https://www.verywellmind.com/great-ways-to-improve-your-memory-2795356
https://www.understood.org/en/articles/8-working-memory-boosters
 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :

آخرین مطالب

رسیدن به اهداف در 6 مرحله
رسیدن به اهداف در 6 مرحله
افزایش قدرت ذهنی در برابر چالش ها
افزایش قدرت ذهنی در برابر چالش ها
ترفند های افزایش تمرکز در افراد مبتلا به ADHD
ترفند های افزایش تمرکز در افراد مبتلا به ADHD
روش های طلاق سالم کاملا علمی و معتبر
روش های طلاق سالم کاملا علمی و معتبر
روزه دوپامین برای ایجاد تعادل در زندگی
روزه دوپامین برای ایجاد تعادل در زندگی
ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)