معیارهای ازدواج موفق چیست؟

معیارهای ازدواج موفق چیست؟

262 نفر
دسته بندی: مهارت‌های اجتماعی

معیارهای ازدواج موفق چیست، ازدواج و تشکیل زندگی مشترک برای بسیاری از مردان و زنان تبدیل به چالشی بزرگ شده است. از آنجا که همه روزه افراد در معرض رسانه و ویروس شبکه های اجتماعی قرار دارند، ممکن است در انتخاب هایی که میکنند به طور ناخودآگاه تحت تاثیر رسانه قرار بگیرند. چه بسا معیارهایی که رسانه برای ما تعریف میکند، ممکن است به هیچ عنوان برای انتخاب هایی که قرار است داشته باشیم، مناسب نباشد. مهمترین انتخاب ما مربوط به شخصی است که دوست داریم با او زندگی مشترک داشته باشیم. لذا این نکته اهمیت پیدا میکند که معیار های درستی را در انتخاب آن فرد مدنظر داشته باشیم. معیارهای ازدواج موفق چیست؟ چه نکاتی را باید در شروع زندگی مشترک در نظر بگیریم تا بتوانیم آینده خوبی را برای رابطه خود رقم بزنیم؟ این ها سوالاتی هستند که در این مقاله که در رادیو بینا ترجمه شده است، به پاسخ آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت معیار ازدواج در گذشته و امروز

در زمان‌های قدیم که حرف ازدواج مطرح می‌شد، وقتی پسر خانواده اعلام آمادگی می‌کرد، مادر خانواده دست به کار می‌شد. دست او را می‌گرفت از دوست و آشنا و فامیل به او دختر معرفی می‌کرد و نشانش می‌داد. بنابراین اولین اقدام به کمک خانواده انجام می‌گرفت و با توجه به شخصیت، نگرش، ایمان و وفاداری هر خانواده فرد مورد نظر انتخاب می‌شد.

طبق همان ضرب‌المثلی که در پاراگراف قبلی اشاره کردیم، مادر را ببین و دختر رو بگیر. تفاوت معیار ازدواج در گذشته و امروز از ابتدا دیده می‌شود. مثلا اینکه پسر و دختر جوان دوست دارند که خودشان فردی که قرار است با او زندگی کنند را انتخاب می‌کنند.

در زمان‌های قدیم معیارهای ازدواج بیشتر پیرامون اینکه خانواده اصیل و دیندار و سالم باشند، بود. اما امروزه بیشتر جوانان به مادیات، ظاهر زیبا و جذابیت اهمیت می‌دهند و دیگر آن ملاک‌های سنتی رنگ باخته است. نسل امروز برای زمینه‌های اجتماعی مثل تحصیل ارزش قائل هستند و مایلند که ادامه تحصیل دهند.

هر چند که این واقعیت دهکده جهانی است و هر چقدر زوجین رفاه اجتماعی و اقتصادی بیشتر بخواهند، باید بیشتر هم کار کنند. همین موضوع باعث شده تا تفاوت معیار ازدواج امروز با گذشته بیشتر شود.

 

پیشنهاد می شود که حتما پادکست سوالاتی که باید از شریک زندگیمون بپرسیم را گوش بدید تا راحتت تر بتوانید معیار های زندگی خود را شناسایی کنید.

 

معیارهای ازدواج موفق چیست؟

معیارهای ازدواج امروزی نسل جوان

در گذشته معیارهای ازدواج دنیایی متفاوت با امروزه بود؛ مثلا در گذشته این مثل را می‌زدند «مادر و ببین، دختر و بگیر». معیارهای ازدواج امروزی نسل جوان حول محور ظاهر و بیشتر مادی و سطحی است. البته این ادعای متخصصان مشاوری است که سال‌هاست در این حوزه فعالیت دارند.

نسل جوان امروزی برای انتخاب بیشتر خود دست به کار می‌شود و پس از آشنایی اولیه خانواده را در جریان قرار می‌دهند.

حقیقت این است که به خاطر مشکلات مالی و سخت شدن شرایط زندگی، معیار ازدواج برای جوان‌ها بیشتر روی مادیات می‌چرخد. مثلا اینکه هر دو طرف باید شاغل باشند و داشتن یک شغل مناسب برای دختر و پسر اهمیت زیادی دارد. با توجه به اینکه آستانه صبر افراد نسبت به گذشته کمتر شده، اگر نسل جوان ارزش معیارها را درک و انتخاب‌های خود را به درستی اولویت‌بندی کنند، شکی نیست که می‌توانند امید بیشتری به ازدواج موفق داشته باشند؛ زیرا این معیارها و تأثیر آنها کیفیت زندگی مشترک را تعیین می‌کند.

پیشنهاد می کنیم پادکست روانشناسی مغز رابطه ات را اسکن کن! رو هم گوش بدید؛ تا راهنمایی مناسب شما برای ازدواج موفق باشد.

در یک زن به دنبال چه چیزی هستید؟

اگر بخواهیم در مورد معیارهای ازدواج موفق بحث خود را آغاز کنیم، ابتدا باید در نظر بگیرید که در یک زن به دنبال چه چیزی هستید؟ دوست دارید همسر شما چه ویژگی هایی داشته باشد؟ ویژگی های دختر خوب برای ازدواج چیست؟ یک لیست از تمام ویژگی ها و معیار های همسر آینده شما داشته باشد تهیه کنید. شاید فکر کنید اینکار خودخواهانه به نظر برسد، اما موجب میشود که درک درست تری از فردی که به دنبال آن هستید داشته باشید. آیا زیبایی های ظاهری برای شما اولویت دارد؟ چقدر برایتان مهم هست که همسرتان تحصیلات دانشگاهی داشته باشد؟ دوست دارید همسر شما شاغل باشد یا خانه دار؟ این ها سوالاتی هستند که میتوانند ما را در پیدا کردن معیارهای ازدواج موفق کمک کند.

تاثیر معیارهای ازدواج امروزی در رضایت از زندگی

زمانی که معیارهای ازدواج برای جوانان امروزی تنها به زیبایی ظاهری و جذابیت یا موقعیت اجتماعی فرد ختم شود، مسلما میزان رضایت نیز پس از مدت کوتاهی کاهش خواهد یافت. تاثیر معیارهای ازدواج امروزی در رضایت از زندگی به اندازه‌ای است که وقتی عواطف و احساسات اوایل ازدواج فروکش کند و به موقعیت‌های جدی و مسائل بزرگتر منجر شود، تأثیر معیارهای ناچیز و سطح مشخص خواهد شد و روز به روز کم بودن معیارهای اساسی احساس خواهد شد.

پس از مدت زمان کوتاهی مسائل اساسی و واقعی در زندگی بیش از پیش نمایان می‌شوند و به همین دلیل زن و شوهر رضایت کافی از یکدیگر ندارند و به مشاجره می‌رسند. در ازدواج‌هایی که به معیارهای واقعی توجه نمی‌شود و تنها افراد با ایده‌آل‌های زودگذر خود بسنده می‌کنند، حتی اگر زوجین به زندگی مشترک خود ادامه دهند، زندگی آنها کیفیت مطلوبی نخواهد داشت.

چه ویژگی های برای شما در اولویت است؟

برای پیدا کردن معیارهای ازدواج موفق نیازمند به این هستیم که لیست  ویژگی ها و انتظارات خود از همسر آینده را به دو قسمت تقسیم کنیم: ویژگی هایی که باید داشته باشد و ویژگی هایی که بهتر است داشته باشد. در بخش ویژگی های که باید داشته باشد، آن دسته از انتظارات و وِیژگی ها را قرار دهید که بدون وجود آنها اصلا نتوانید به انتخاب آن فرد حتی فکر کنید. اینکار موجب میشود که اولویت های خود را به درستی بشناسید و مواردی که غیر ضروری هستند را تشخیص دهید. معیارهای ازدواج موفق آن چیزی هست که مناسب شماست و ممکن است برای افراد دیگر متفاوت باشد.

چه ویژگی های برای شما در اولویت است
چه ویژگی های برای شما در اولویت است

پیشینه خانواده او را به درستی بشناسید

برای یک ازدواج موفق لازم است که پس از آشنایی با طرف مقابلتان، در مورد خانواده او نیز اطلاعات کسب کنید. هر انسانی در بستر خانواده رشد و نمو پیدا میکند و میتوان گفت ریشه های هر فرد در خانواده او قرار دارد. زمانی که شما پیشینه خانوادگی طرف مقابلتان را در نظر میگیرید، میتوانید معیار های فکری و فرهنگی خانواده طرف مقابل را بشناسید و پس از آن قادر خواهید بود که آن را با معیار ها و ارزش های فردی خود مقایسه کنید. یادتان باشد یکی از مهمترین معیارهای ازدواج موفق شناخت صحیح خانواده طرف مقابل است. زیرا شما بعد از ازدواج اوقات بسیاری را قرار است با خانواده همسر یا شوهر خود بگذرانید.

آیا به اندازه کافی علایق و نظرات مشترک دارید؟

یک دیگر از معیارهای ازدواج موفق بررسی نقاط مشترک است. هر کدام زوجین مسلما علایق و سلیقه های متفاوتی دارد. اما برای هر کدام از طرفین لازم است که بدانند در چه مواردی با یکدیگر نقطه و نظر مشترک دارند و آیا فعالیتی هست که به طور مشترک از انجام دادن آن لذت ببرند؟ آیا موضوعی هست که بتوانند در مورد آن با یکدیگر صحبت کنند و در مجموع چقدر نقاط مشترک با یکدیگر دارند؟ یادتان باشد هر چه طرفین اعتقادات و دیدگاهشان به یکدیگر نزدیک تر باشد، در ادامه زندگی مشترک موفق تر عمل خواهند کرد. اگر زوجین جهان بینی متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند، در هنگام بروز چالش های زندگی با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد. زیرا نمیتوانند عدم تفاوت یکدیگر را درک کنند چون نقطه مشترک فکری ندارند.

آیا دیدگاه مشترکی نسبت به ازدواج و فرزند دارید؟

اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به معیارهای ازدواج موفق بیندازیم، در ابتدا باید از خودتان بپرسید چقدر  نظر شما با طرف مقابلتان در مورد ازدواج، تشکیل خانواده و فرزند مشترک است؟ ممکن است دختری را انتخاب کرده باشید که از نظر ویژگی هایی که مد نظرتان بوده موردی ایده آل به نظر برسد، اما آن زن اصلا تمایلی به داشتن فرزند نداشته باشد. یکی دیگر از مهمترین معیارهای ازدواج موفق این است که هر دو طرف دیدگاه مشترکی نسبت به ازدواج و فرزند آوری داشته باشند. زیرا اگر یکی از طرفین نظری متفاوتی نسبت به این موضوع داشته باشد، ممکن است آینده رابطه به جدایی ختم شود. در مورد این موضوع قاطعانه نظر طرف مقابلتان را جویا شوید. بهتر است که دلایل طلاق عاطفی از نظر روانشناسی را حتما مطالعه بفرمایید.

میزان سازگاری عاطفی شما تا چه حد است؟

سازگاری عاطفی و هماهنگ بودن از نظر احساسی با طرف مقابل، یکی دیگر از معیارهای ازدواج موفق میباشد. اگر شما فردی پر جنب و جوش هستید و دوست دارید که همسر شما هم مثل شما شاداب و پر انرژی باشد، حتما در ابتدای آشنایی در مورد خلق و خو و احساسات طرف مقابل خود اطلاعات کسب کنید. مسلما اگر زوجین از نظر احساسی نقطه مقابل هم باشند و از نظر عاطفی در تضاد قرار بگیرند، نمیتوانند ارتباطی سالم و موثر را با یکدیگر بر قرار کنند. لذا شما قبل از هر چیز باید بدانید که تا چه حد از نظر احساسات و عواطف با طرف مقابلتان هم سو هستید؟ تا چه حدی میتوانید احساسات یکدیگر را درک کنید و از نظر عاطفی چقدر با هم سازگار هستید؟ این سوالات در آینده کمک زیادی به بهبود کیفیت رابطه شما خواهد کرد. مقاله زوج‌درمانی چیست؟ می تواند راهکار های مناسبی را به شما ارائه نماید.

میزان سازگاری عاطفی شما تا چه حد است
میزان سازگاری عاطفی شما تا چه حد است

سوالات متداول

  • معیارهای ازدواج موفق چیست؟

دانستن دقیق ویژگی هایی که طرف مقابل ما باید داشته باشد، دانستن پیشینه خانوادگی و دانستن اینکه چقدر نقاط مشترک با یکدیگر دارید.

  • چه عاملی باعث میشود فرد نامناسبی را برای زندگی مشترک انتخاب کنیم؟

اگر قبل از ازدواج شناخت کافی راجع به طرف مقابل خود نداشته باشیم و در حین آشنایی در مورد طرف مقابل اطلاعات کسب نکنیم، مطمئنا انتخاب نادرستی خواهیم داشت.

  • مهمترین معیارهای ازدواج موفق چیست؟

مهمترین معیار این است که تشخیص دهید که چقدر از نظر عاطفی و احساسی با یکدیگر سازگاری دارید و در صورت بروز اختلافات، تا چه حدی میتوانید طرف مقابلتان را درک کنید.

سخن پایانی

اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به معیارهای ازدواج موفق بیندازیم، یکی از مهمترین معیارهای ازدواج موفق این است که چقدر طرفین از یکدیگر شناخت دارند؟ مهمترین موضوع شناخت است، زیرا ما در صورتی میتوانیم با طرف مقابل خود تعاملی سازنده داشته باشیم که در ابتدا بدانیم با چه فردی رو به رو هستیم؟ فردی که با او وارد زندگی مشترک شده ایم مطمئنا فردی باید باشد که بیشترین شناخت را نسبت به او داریم. لازم به ذکر است که معیارهای ازدواج موفق میتواند موارد بسیار دیگری را نیز در بر بگیرد. به نظر شما عزیزان معیارهای ازدواج موفق چه موارد دیگری را شامل میشود؟ ما را با نظرات خود خوشحال کنید.

ترجمه:

رادیو بینا

منبع:

becomingminimalist

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :
مینا
1402-1-8 10:01:43

خیلی علمی و کاربردی بود؛مرسی از تیم خوب رادیو بینا

مینا

خیلی علمی و کاربردی بود؛مرسی از تیم خوب رادیو بینا

ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)