معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان چیست؟

معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان چیست؟

1191 نفر
دسته بندی: مهارت‌های اجتماعی

مقدمه

معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان چیست؟ هر کدام از ما برای انتخاب هایی که در طول زندگی خود داشته ایم، معیار هایی را در نظر گرفتیم. این معیار ها اگر خوب و مناسب باشند، میتوانند ما را در پیدا کردن گزینه مطلوب یاری کنند. میتوان گفت معیار های درست در انتخاب های ما نقش مهمی را ایفا میکنند، به خصوص در مورد فردی که قرار است با او ازدواج کنیم. اگر معیار های مناسبی را در نظر داشته باشیم، قطعا فرد بهتری را انتخاب خواهیم کرد. معیارهای یک ازدواج موفق شامل نکاتی است که در انتخاب گزینه مناسب برای ازدواج به ما کمک زیادی خواهد کرد. لذا واجب است که بدانیم معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان شامل چه نکاتی میشود؟ در این مقاله نیز رادیو بینا قصد دارد مطالبی را در این رابطه خدمت شما عزیزان توضیح دهد، با ما همراه باشید.

معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان چیست؟
معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان چیست؟

توانایی برقراری ارتباط مناسب

شاید به جرات بتوان گفت مهمترین معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان در نحوه ارتباط کلامی و غیر کلامی بین زوجین نهفته باشد. زمانی که زن و شوهر بتوانند یکدیگر را بفهمند و احساسات خود را بتوانند با یکدیگر به مشارکت بگذارند، قطعا زندگی شاد تری را تجربه خواهند کرد. در این نوع از روابط هیچ یک از زوجین، طرف مقابل خود را ناامید نمیکند و اگر هر یک از آنها در حال تجربه احساس بدی باشد، فرد دیگر به سرعت از او حمایت عاطفی خواهد کرد. آنها از صحبت کردن و مشارکت احساسات با یکدیگر لذت میبرند و شنونده حرف های یکدیگر هستند.

توانایی حل مساله

از نکات مهم دیگر در معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان، توانایی حل کردن مسائل و چالش های زناشویی میباشد. زوج هایی که به دنبال راه حل میگردند، کمتر یکدیگر را قضاوت میکنند و به دنبال مقصر هستند. این زوج ها به جای اینکه انرژی خود را صرف بحث و جدل های بی فایده با یکدیگر کنند، با مشورت و همفکری با یکدیگر به سراغ ریشه مسائل خود حرکت میکنند و راه حلی اساسی برای آن پیدا میکنند.  توانایی حل مساله یکی از معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان به شمار میرود که در دوام زندگی زناشویی تاثیر بسیاری خواهد داشت.

انعطاف پذیری زوجین

اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان بیندازیم، باید میزان انعطاف پذیری زوجین را نیز در نظر بگیریم. مطمئنا زوج هایی که توانایی تطبیق بالایی نسبت به تفاوت های طرف مقابل خود دارند، در زندگی خود کمتر دچار چالش و اختلاف نظر میشوند. رمز موفقیت زوجین در بالا بردن انعطاف پذیری این است که در ابتدا سعی کنند تفاوت های یکدیگر را بپذیرند و برای تغییر یکدیگر متوسل به زور نشوند. یک زوج موفق در برخورد با اختلاف نظر و تفاوت های فکری انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان میدهند و رابطه با کیفیت تری با طرف مقابل خود برقرار میکنند. مقاله جلب اعتماد دوباره همسر راهنمایی برای پشت سر گذاشتن این مورد است.

انعطاف پذیری زوجین
انعطاف پذیری زوجین

سازگاری شخصیت

از مهمترین مسائلی که در معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان مطرح میشود، میزان سازگاری شخصیتی زوجین با یکدیگر است. مطمئنا هر یک از زوجین ممکن است شخصیت خاصی را در وجود خود داشته باشد. مثلا ممکن است درونگرا یا برون گرا باشد یا ممکن است همسر بسیار پر جنب و جوش بوده ولی شوهر بسیار ساکت و گوشه گیر باشد.  این تفاوت های شخصیتی به خودی خود مشکلی ایجاد نمیکند، اما لازم است که هر یک از طرفین بدانند از نظر شخصیتی به چه میزان با طرف مقابل خود سازگاری دارند؟ سازگاری شخصیت نیز به عنوان یکی از معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان نقش پررنگی را در دوام یک رابطه زناشویی ایفا میکند. مقاله زوج درمانی می توانید راهنمای مناسبی در این خصوص باشد.

داشتن استقلال فکری و مالی

مطمئنا داشتن استقلال فکری در زندگی میتواند کمک بسیاری به حل چالش های زندگی بکند. زوج هایی که از استقلال فکری برخوردارند کمتر تحت تاثیر نظرات و پیشنهادات دوستان و اطرافیان خود قرار میگیرند و باری به هر جهت نیستند. آنها توانایی این را دارند که خودشان در مورد زندگی خود تصمیم گیری کنند و مسئولیت پذیری بیشتری دارند. بخش مهمی از معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان در داشتن استقلال مالی نیز میباشد. زوج هایی که از نظر مالی به خانواده خود وابسته نیستند کمتر در معرض دعواهای خانوادگی قرار میگیرند و چالش های کمتری را تجربه میکنند. زیرا استقلال مالی موجب میشود که مستقل از والدین خود زندگی کنند و کمتر آنها را درگیر مسائل خود میکنند.

عدم کنترل یکدیگر

یکی دیگر از معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان عدم کنترل زوجین توسط یکدیگر میباشد. زوج هایی که حریم خصوصی خود را برای یکدیگر مشخص میکنند، به حد و مرزهای یکدیگر احترام میگذارند، یکدیگر را کنترل نمیکنند و برای داشتن حریم خصوصی فضایی امن برای یکدیگر ایجاد میکنند، زندگی رضایت بخش تری را تجربه خواهند کرد. دوست داشتن واقعی در گذاشتن اختیار عمل به طرفین و قبول مسئولیت های فردی است. یک زوج موفق همواره حامی یکدیگر هستند و به دنبال این نیستند که مچ یکدیگر را بگیرند! اگر میخواهید رابطه طولانی مدت را با فرد دلخواه خود تجربه کنید، دست از کنترل کردن طرف مقابل خود بردارید. و به او آزادی عمل بدهید. بهتر است که مقاله سیاست های رفتار با شوهر را مطالعه کنید.

عدم کنترل یکدیگر
عدم کنترل یکدیگر

سوالات متداول

  • معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان شامل چه مواردی است؟

توانایی برقراری ارتباط مناسب، انعطاف پذیری زوجین نسبت به یکدیگر، توانایی حل مسائل و چالش های زندگی و عدم کنترل طرفین از جمله این معیارها میباشد.

  • مهمترین معیار ازدواج چیست؟

سازگاری شخصیت طرفین میتواند مهمترین معیار برای ازدواج امروزی باشد. زیرا اگر شما نتوانید با شخصیت طرف مقابل همراه باشید، در پیشبرد زندگی با مشکل مواجه خواهید شد.

  • در حل مشکلات زناشویی چه معیاری بیشترین تاثیر را میگذارد؟

داشتن استقلال فکری و عدم کنترل طرفین نسبت به یکدیگر معیار هایی هستند که بیشترین تاثیر را در حل مسائل زناشویی دارند.

سخن پایانی

در مقاله های قبلی نیز در مورد معیار های ازدواج موفق و معیار های پیدا کردن همسر مناسب مطالبی را خدمت شما عرض کردیم. اما بسیاری از ما پرسیده بودند که معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان شامل چه مواردی میباشد. مطمئنا نظرات کارشناسانه میتواند در پیدا کردن معیار های صحیح به ما کمک زیادی کند و از اتلاف وقت ما جلوگیری به عمل خواهد آورد. مسلما اگر بخواهیم میتوانیم نکات بیشتری را در رابطه با معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسان عنوان کنیم. اما از شما میپرسیم، به نظرتان چه معیار های مناسب دیگری را نیز میتوانید به فهرست بالا اضافه کنید؟ از شنیدن نظرات شما عزیزان خوشحال خواهیم شد.

ترجمه و گرد آوری :

radiobina

منبع:

positivepsychology

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
امتیاز شما :

آخرین مطالب

شش دلیل رایج هوس به شکر
شش دلیل رایج هوس به شکر
دلیل خستگی و بی انرژی بودن شما اینجاست!
دلیل خستگی و بی انرژی بودن شما اینجاست!
پیشگیری از مرگ زودرس با لیکوپن
پیشگیری از مرگ زودرس با لیکوپن
خوراکی هایی که با معده خالی نباید بخوریم!
خوراکی هایی که با معده خالی نباید بخوریم!
سالم ترین میان وعده ها بدون نگرانی افزایش وزن
سالم ترین میان وعده ها بدون نگرانی افزایش وزن
ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)