چرا هنوز دل‌تان برایش تنگ می‌شود ؟

ورود به پیش ثبت نام دوره تله های زندگی

ورود به پیش ثبت نام


 • 1401-4-28
 • 504 بازدید
  • اشتراک گذاری
 •   دسته بندی : خودشناسی
چرا هنوز دل‌تان برایش تنگ می‌شود ؟

چرا هنوز دل‌تان برایش تنگ می‌شود؟ نوشته کِندرا چِری (Kendra Cherry)

دلتنگی برای کسی که دوستش داشته‌اید، بسیار ناراحت‌کننده و در بعضی موارد عذاب آور است. دوری از یک فرد باعث می‌شود که احساس غم یا ناامیدی کنید یا جای خالی او را به‌شدت احساس کنید. اغلب افراد درک می‌کنند که وقتی عزیزی فوت می‌کند یا دوستی صمیمی به جایی دور نقل مکان می‌کند، تجربه این احساسات طبیعی است. وقتی آرزوی بودن با کسی را داریم که از او جدا شده‌ایم، درک این احساسات خیلی مشکل‌تر می‌شود. اما چرا دل‌مان برای کسی تنگ می‌شود که دیگر نمی‌خواهیم با او باشیم؟ در این مقاله بررسی می‌کنیم که دلتنگی چه نوع احساسی است، و چرا حتی وقتی یک فرد را در زندگی خود نمی‌خواهیم، رهایی از احساس دلتنگی همچنان سخت است.
چرا هنوز دل‌تان برایش تنگ می‌شود ؟

وقتی دلتنگ کسی هستیم، چه احساسی داریم؟

احساس دلتنگی اغلب به صورت یک درد فیزیکی در سینه احساس می‌شود. از نظر هیجانی، ممکن است احساس غم یا حتی خشم کنید. وقتی دلتنگ کسی هستید، انگار قادر نیستید روی هیچ چیز دیگری تمرکز کنید. ممکن است همیشه در حال فکر کردن به آن شخص باشید، و بخواهید دوباره با او تماس گرفته یا او را ببینید.
شاید هم وقتی به او فکر می‌کنید، اشک از چشمان‌تان جاری می‌شود. این وضعیت گیج‌کننده است، اما به خاطر داشته باشید که این هیجانات غیرعادی یا غیرمعمول نیستند.

همچنین، دلتنگی ممکن است باعث شود:

 • اشتهایتان تغییر کند؛
 • خوابیدن برای‌تان سخت شود؛
 • احساس انزوا و تنهایی کنید؛
 • علاقه خود را به بعضی فعالیت‌ها از دست بدهید؛
 • به مشکلات جسمی مانند انقباض ماهیچه یا ناراحتی معده دچار شوید؛
 • و در تمرکز کردن مشکل پیدا کنید.
گاهی اوقات، این احساسات موقتی هستند و به مرور زمان کمتر می‌شوند. اما در برخی موارد ممکن است نشانه افسردگی باشند. اگر احساسات غم، ناامیدی، و بی‌علاقگی بیشتر از دو هفته ادامه داشتند، بهتر است به یک متخصص سلامت روان رجوع کنید.

دلیل دلتنگی شما چیست؟

روابط بخش اساسی زندگی است، اما تضمینی وجود ندارد که همیشه درست پیش بروند. وقتی این پیوندها از بین بروند، احساسات دردناکی را تجربه می‌کنید. شاید به این دلایل برای کسی دلتنگ می‌شوید که:
 • آرزو دارید که آن فرد دوباره بخشی از زندگی‌تان باشد؛
 • او زمانی بهترین دوست شما بود؛
 • خاطرات خوش بسیاری با هم داشتید؛
 • هنوز هم به او اهمیت می‌دهید؛
 • و برای بودن در کنار او دلتنگ هستید.
آن شخص زمانی بخش مهمی از زندگی‌تان بود. با این که دیگر او را نمی‌بینید، کاملاً عادی است که برای چیزهای خوب دوران زندگی با او دلتنگ بشوید.
فرقی ندارد که رابطه ازدست‌رفته شما یک دوستی باشد یا یک شراکت عاشقانه یا روابط زناشویی. از دست دادن یک پیوند باعث می‌شود یک جای خالی در زندگی خود احساس کنید. اگر طرف مقابل به رابطه پایان داده باشد، هیجانات شدیدتری را تجربه می‌کنید. در این حالت، با وجود این که هنوز دلتنگ او هستید، ممکن است احساس سرافکندگی، آزردگی خاطر، و خشم هم داشته باشید.

روش‌‌های رهایی از این دلتنگی چیست؟

خوشبختانه، به کمک برخی روش‌ها می‌توانید احساسات دردناک ناشی از دلتنگی را به حداقل رسانده و به زندگی طبیعی خود ادامه دهید. در اینجا چند روش کاربردی را برای رهایی از دلتنگی به شما پیشنهاد می‌کنیم.
روش‌‌های رهایی از این دلتنگی چیست؟

به خودتان زمان بدهید

به خودتان یادآوری کنید که به زمان نیاز دارید. احتمالاً درست بعد از پایان یافتن رابطه، دلتنگی شما شدیدتر است اما با گذر زمان به‌تدریج کمتر خواهد شد.
فراموش نکنید که با خودتان مهربان باشید. این یک واکنش طبیعی است که از نبودن کسی ناراحت باشید. سعی نکنید خیلی سریع از این احساس خلاص شوید، چون فقط فشار اضافی به خودتان وارد می‌کنید. این کار به زمان نیاز دارد.

به دنبال حمایت اجتماعی باشید

داشتن حمایت اجتماعی برای سلامت روان ضروری است. با خانواده و دوستان خود وقت بگذرانید. با افراد قابل‌ اعتماد درباره احساس‌تان صحبت کنید. این کمک می‌کند کمتر احساس تنهایی کنید و با کسانی که شرایط شما را درک می‌کنند، پیوند بیشتری برقرار کنید.

بخشی از زمان خود را به تفریح اختصاص دهید

خود را درگیر فعالیت‌هایی فرح‌بخش کنید. سرگرمی‌ها و فعالیت‌های جدیدی پیدا کنید که از آن لذت می‌برید. تفریح کردن ذهن شما را از هیجانات منفی دور نگه می‌دارد، و همچنین کمک می‌کند تا بر نیازها و علایق خودتان تمرکز کنید.

از خودتان مراقبت کنید

مطمئن شوید که به نیازها و سلامت جسمی و روانی خود توجه می‌کنید. غذاهای مقوی بخورید و هر روز کمی ورزش کنید. سعی کنید خواب کافی داشته باشید. کاری خوب برای خودتان انجام بدهید. برای مثال، به سالن ماساژ بروید یا با دوستان‌تان به رستوران بروید.

مراقبه ذهن‌آگاهی انجام دهید

مراقبه ذهن‌آگاهی ترکیب مراقبه و ذهن‌آگاهی برای تقویت آرامش، کاهش انرژی‌های منفی، و رهایی از افکار آزاردهنده است. در این روش، فرد سعی می‌کند به جای نادیده گرفتن افکار و احساساتش، آنها را بدون هیچ قضاوتی بپذیرد.
مشاهده افکار و احساسات بدون قضاوت کمک می‌کند تا توجه خود را به لحظه اکنون معطوف کرده، و به اتفاقات گذشته، که اضطراب را افزایش می‌دهد، توجه نکنید.

پیوندهای جدید ایجاد کنید

یکی از روش‌های غلبه بر دلتنگی ایجاد روابط جدید با دیگران است. می‌توانید در گروه‌های اجتماعی اطراف خود عضو شوید یا از وبسایت‌های همسریابی استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید هنوز برای یک رابطه عاشقانه جدید آماده نیستید، ارتباط با خانواده و دوستان می‌تواند به پر شدن خلأ درون‌تان کمک کند.

پرونده رابطه قبلی را ببندید

بعد از پایان یک رابطه، رسیدن به این حس که آن رابطه کاملاً تمام شده است، حس دلتنگی شما را تسکین می‌دهد. برای این کار می‌توانید خود را از شر همه چیزهای مرتبط با آن رابطه خلاص کنید، و بپذیرید که ادامه آن درست نبوده است.

وضعیت خود را بهتر درک کنید

با نوشتن در مورد احساسات و تجربیات‌تان می‌توانید وضعیتی که در حال عبور از آن هستید را بهتر درک کنید. به جای نوشتن در مورد افکار منفی و دردناک، سعی کنید نوشته‌های خود را بر روی درس‌هایی که گرفته‌اید، متمرکز کنید. یادداشت‌های قدردانی یک راهکار مؤثر برای بهبود دیدگاه شما نسبت به وضعیت موجود است.

سخن پایانی

در مجموع، دلتنگی برای شخصی دیگر یک احساس طبیعی است که همه ما مجبوریم آن را تجربه کنیم. شاید مواجهه با این احساس سخت باشد، اما استفاده از روش‌های پیشنهادشده به شما کمک می‌کند تا در نهایت، از این وضعیت به سلامت عبور کرده و برای ایجاد روابط جدید با دیگران آماده شوید. این مقاله در رادیو بینا تهیه و ترجمه شده است.
منبع این مقاله :
نوشته کِندرا چِری (Kendra Cherry)

دیدگاه ها

دیدگاهی موجود نیست

ارسال دیدگاه