• فیلتر
  • جدیدترین
چرا زندگی ام را تلف کردی؟
خودشیفته‌های آسیب‌پذیر چه احساسی نسبت به خنده و شوخی دارند؟
نحوه برخورد با افراد خودشیفته
خودشیفته یعنی چه؟
علت لذت نبردن از زندگی چیست؟
مهارت تصمیم گیری چیست؟|اگر مهارت نداری تصمیم نگیر!!
چگونه پرخاشگر نباشیم؟| درمان علمی | خودتو بشناس و درمانش کن!
علل تمایل به همجنس چیست؟|همه چیز در مورد همجنسگرایی (علمی)
نشانه های وسواس
9 از 66

خودشناسی

منظور از خودشناسی و ارتباط آن با امید به زندگی چیست؟

منظور از خود شناسی چیست؟ خودشناسی یعنی عادت توجه کردن به نحوه تفکر، احساسات و رفتار ما میباشد. در نگاهی دیگر میتوان خودشناسی را مشاهده گر بودن در نظر گرفت. خودشناسی به ما کمک میکند که روابط موثرتری با دیگران برقرار کنیم. خودشناسی امید به زندگی را افزایش میدهد و در زندگی ما آسایش و راحتی ایجاد میکند. شاید از نظر بسیاری از افراد خودشناسی یک موضوع مفهومی به نظر برسد. اما لازم است بدانیم که خودشناسی نیز یک مهارت است و با اندکی تمرین و استفاده از ابزار مناسب میتوان آن را تقویت کرد. اما قبل از آن لازم است بدانیم که امید به زندگی چه چیزی است که در صورت خودشناسی به آن دست پیدا میکنیم؟ ما در این مقاله از رادیو بینا قصد داریم در مورد امید به زندگی، راه های تقویت امید به زندگی و نحوه ارتقای خودشناسی مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. 


مفهوم امید در روانشناسی

تعریف امید به اینصورت است: امید یک وضعیت مثبت روانی که در فرد احساس موفقیت و حرکت به سمت دستیابی به اهداف ایجاد میکند. در حقیقت امید دریچه ای است به سمت تفکر موفقیت، ایجاد انگیزه برای دستیابی به اهداف و داشتن انتظار برای کسب دستاورد در زندگی. فردی که امید به زندگی دارد، تفکر واقع گرایانه نسبت به امور زندگی پیدا میکند. در مواجه با چالش ها فرد امیدوار عملکرد بهتری از خود نشان میدهد و در برابر استرس واکنش بهتری دارد. روش های مدیریت افکار را به صورت کامل تر توضیح دهده ایم. راههای تقویت امید به زندگی به شرح ذیل است.


پادکست نوروسایکولوژی " خودشناسی عمیق"

درک درستی از مفهوم امید داشته باشید

از خودتان بپرسید که مفهوم امید به زندگی برای شما چیست؟ امید به زندگی چه مزیت هایی برای شما دارد؟ به نظر شما فرد امیدوار چه ویژگی هایی دارد؟ شما از امید در زندگی خود چگونه استفاده کردید؟ با پاسخ دادن به این سوالات میتوانید درک درستی از مفهوم امید پیدا کنید.

 

از موفقیت ها، نقاط قوت و منابعی که دارید لیست تهیه کنید

اگر میخواهید امید به زندگی را در خودتان افزایش دهید بهتر است نگاهی دقیق تر به دارایی های خود بیاندازید. اگر بدانید در حال حاضر از چه مواهبی برخوردار هستید، اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. موفقیت های شما نشان میدهد که چقدر توانا هستید. نقاط قوت باعث میشوند نسبت به خودتان اعتماد پیدا کنید و منابعی که در اختیار دارید ذهنیت شما را نسبت به وضعیت موجود مثبت خواهد کرد. حتما این لیست را تهیه کنید.

 

مهارت های مقابله ای خود را تقویت کنید

هر کدام از ما ممکن است با احساس ترس، ناتوانی و ناامیدی مواجه بشویم. بهترین راهکار برای مقابله با این وضعیت است که یاد بگیرید چطور با این احساسات مواجه شوید. مهارت های مقابله ای و راهکار های مواجه با چالش ها و مهارت حل مسئله را بیاموزید و سعی کنید در زندگی واقعی خود نیز آن را عملی کنید.

پادکست نوروسایکولوژی "صدا های ذهن ما":


راه های ارتقای خودشناسی

به چیزهایی که باعث آزار دیگران میشود توجه کنید

مطمئنا شما نیز مانند خیلی های دیگر دوست ندارید دیگران باعث آزار شما بشوند. لذا برای اینکه این وضعیت را بتوانید ایجاد کنید، باید تشخیص دهید چه مسائلی باعث آزار دیگران میشود. اگر شما بتوانید به درستی این مسائل را تشخیص دهید، در برخورد با دیگران موفق تر عمل خواهید کرد و در مسیر خودشناسی رو به جلو خواهید رفت.

 

مدیتیشن کنید

ساده ترین تمرین برای افزایش میزان اگاهی فردی، این است که زمانی را در یک محیط خلوت به مراقبه و مدیتیشن اختصاص دهید. تمرینات تنفس عمیق را انجام دهید و بر روی بدن و وضعیت فیزیکی خود متمرکز شوید. جلوی ظهور هیچ فکری را نگیرید و به ذهن خود اجازه دهید تا به آرامش برسد.


احساسات خود را بروز دهید

مطمئنا احساساتی ممکن است در ما ظهور کند که ما تمایلی به بروز آنها نداشته باشیم. اما در نظر بگیرید که اگر این احساسات در درون ما تلنبار شوند، در دراز مدت ممکن است باعث بروز اضطراب و استرس در ما بشوند. لذا سعی کنید به شیوه ای صحیح احساسات خود را بروز دهید و از نشان دادن آنچه که در درون خودتان دارید، واهمه نداشته باشید. 

نقاط تاریک درون خود را پیدا کنید

اتفاقات و تجربیات تلخی ممکن است در زندگی هر یک از ما وجود داشته باشد. هر کدام از تجربیات تلخ ما میتواند به صورت یک سایه یا نقطه سیاه در درون ما تاثیر منفی بگذارد. راه حل ما برای ارتقای خودشناسی این است که این نقاط را شناسایی کنید. در مورد آن نزد یک فرد معتمد یا متخصص مشاور فردی صحبت کنید و با آشکار کردن آن، تاثیر آن را از بین ببرید.

 

یک مهارت جدید بیاموزید

هر یک از ما سرشار از استعداد های متفاوت هستیم. یادگیری مهارت و توانایی های جدید میتواند فرصت مناسبی برای ما باشد که به سراغ استعداد های کشف نشده خودمان برویم و آنها را شکوفا کنیم. یادگیری یک زبان جدید، یک مهارت تازه، ادامه دادن تحصیلات و گرفتن مدرک فنی خاص میتواند در ایجاد حس بهتر نسبت به خود به ما کمک زیادی کند.
 

سوالات متداول

  • منظور از خودشناسی چیست؟
رسیدن به خود آگاهی و شناخت ذات حقیقی و درونی که لازمه رشد فردی است، خودشناسی تعریف میشود.
  • برای ارتقای خودشناسی چه باید کرد؟
به چیزهایی که باعث آزار دیگران میشود توجه کنیم. ساعاتی را در روز به مدیتیشن اختصاص دهیم. احساسات خود را بروز بدهیم و سعی کنیم یک مهارت جدید را یاد بگیریم.  
  • راه های تقویت امید به زندگی چیست؟
در ابتدا سعی کنید شناخت صحیحی از مفهوم امید به زندگی داشته باشید. در قدم بعدی نقاط قوت، موفقیت ها و منابعی که دارید را مشخص کنید و بر روی مهارت های مقابله ای خود کار کنید.

 

سخن پایانی

بین خودشناسی و امید به زندگی رابطه بسیار تنگاتنگی وجود دارد. اگر ما بتوانیم امید به زندگی را در خودمان تقویت کنیم، مطمئنا تمایل به شناخت و اگاهی نسبت به خودمان افزایش مییابد. از طرفی دیگر هر چه اگاهی فردی ما نسبت به ذات حقیقی و وجودی ما بیشتر شود، امید به زندگی بیشتری خواهیم داشت و در مسیر ارتقای فردی موفق تر ظاهر خواهیم شد. به نظر شما عزیزان، چه راهکار های دیگری را میتوان برای ارتقای خودشناسی و افزایش امید به زندگی در نظر گرفت؟ 

 منبع: www.nickwignall.com www.iqmatrix.com

 لینک های ورود به شبکه های اجتماعی رادیو بینا ElGrandeToto - 7elmet Ado 6(MP3_320K)